Praporčice Daniela Vrůblová z ústecké policie vyměnila před několika lety katedru učitelky za uniformu policistky. Ale ve školách je přesto několikrát týdně.

„Něco jiného je, když rodiče dětem říkají, na co si mají dávat pozor, nebo když to samé jim řekne někdo v policejní uniformě. Rady od rodičů mnohdy děti nezaujmou, protože vědí, že rodiče je stále na něco upozorňují. Policejní uniformu vidí výjimečně. Slova policisty je zaujme daleko více. Proto navštěvuji školy v našem okresu," uvedla ústecká policejní preventistka Daniela Vrůblová.

Malá inventura

Vrůblová a její kolegové navštívili během školního roku jednou mateřskou školu, čtyřikrát střední a ve 104 případech základní školy. Kromě toho také proběhly tři besedy s důchodci.

„Policejní uniforma nenavštívila žáky jenom v ústeckých základních školách, ale také v Chlumci a Řehlovicích. Také jsme uskutečnili přednášky na střední odborném učilišti, pro gymnazisty v Jateční ulici a také v obchodní akademii. Znamená to, že jsme ve školách takřka každý den," dodává Vrůblová.

Na co se ptají?

Policistka Vrůblová vidí, jak s rostoucím věkem přibývá mezi žáky zkušeností z jejich okolí. Proto se nejmladší žáčci příliš neptají. Spíš poslouchají a odpovídají na otázky.

„Policistu děti sice venku na ulici potkávají, vidí policejní vozy, ale zblízka ve třídě ho nikdy neviděly. Když se ptají, zajímají je zvířata, která policie používá. Jak se cvičí a proč se cvičí. Starší první stupeň, kolem 10 a 11 let věku, tam je vidět, že už má žák nějakou životní zkušenost. Ptají se například, odkdy mohou jít do vězení. Jestli tam za ně třeba nemohou jít jejich rodiče. Kdo za ně zaplatí pokuty, pokud spáchají nějaký dopravní přestupek," vzpomíná Vrůblová.

Podle šéfa ústecké policie Vladimíra Danyluka prevence je pro děti důležitá, protože děti sice něco vědí, ale nasloucháním a diskuzí s policistou si upřesňují informace, které někde získaly, a nejsou si jisté, zda jsou správně.

„Vždycky dětem říkám, že pětky nedávám. Je vždy lepší si trochu pochroumanou informaci upravit do správné podoby než později v praktické situaci tvrdě narazit. Mezi nevšední dětské otázky patří například: Když se cvičí psi na drogy, zda jsou jim také podávány?

Vysvětlovala jsem, že stačí charakteristický pach nějaké látky, který se psi naučí vyhledávat. Nemusí to být jenom drogy, ale také třeba tabák," dodává Vrůblová.

Pomoc seniorům

Podle Danyluka podobně jako se školáky je důležitý i dialog ze seniory.

„Samozřejmě, že jsou to dospělí lidé, vědí co se kolem nich děje. Ale ve vysokém věku děj kolem sebe mnohdy vnímají bez širších souvislostí. Na to spoléhají podvodníci. Seniorům je třeba některé záležitosti připomenout v souvislostech. Upozornit je na nové trendy podvodníků. Případně jim ukázat některé obranné prvky, které dokáží zvládnout i senioři," zdůraznil Danyluk.

Praporčice Vrůblová z ústecké policie např. v domově pro seniory v Doběticích, ale také v Klubu důchodců hovořila o problémech, které mohou potkat seniory na ulici, o tom, jak si chránit doklady, aby nepadly do rukou zlodějů, a na téma vlastní bezpečnosti. Dalším námětem je ochrana majetku.

„Vše, o čem hovořím, vyplývá z naší zkušenosti. Senioři a malé děti jsou nejčastější oběti přepadení. Na dospělé si lupiči a zloději tolik netroufají," dodala Vrůblová.