Počet lidí, kteří tuto službu využívají, stále stoupá.

Potvrzují to zaměstnanci obou nádraží. „Kola si zde rezervují především početnější skupiny rekreantů, převážně z jiných koutů republiky. Oblast Máchova kraje je turisticky velmi atraktivní a v létě sem proudí spousta lidí z celého Česka," říká zaměstnankyně vlakového nádraží v Doksech.

Velký zájem o bicykly je i na mimoňském nádraží. „O naší půjčovně všichni vědí a využívají ji. Nejvíce lidé, kteří sem vyrážejí na dovolenou," potvrzuje tamní pokladní.

Půjčovny kol v Mimoni a Doksech provozuje společnost České dráhy a jsou jediné v Libereckém kraji. Nabízejí trekingová kola pro muže, ženy i děti za přijatelnou cenu. Všechna jsou kvalitní, vybavená dle předpisů a procházejí pravidelným servisem.

Lidé, kteří by si chtěli zapůjčit kolo, si musí připravit dva osobní doklady, jedním z nich může být například i In karta Českých drah. Dále je nutné podepsat nájemní smlouvu, složit vratnou kauci a zaplatit půjčovné. Cyklisté mohou zapůjčené bicykly přepravovat zdarma na tratích mezi Doksy a Českou Lípou a Mimoní a Českou Lípou.

Výhodou pro turisty, kteří by rádi navštívili Českou Lípu, je možnost bezplatné úschovy na českolipském hlavním vlakovém nádraží. Kola je tam možné i vracet. Zabezpečení jízdních kol je zajištěno prostřednictvím systému CEREK, který je napojen na městskou policii.

Info o půjčovnémDOKSY: Po - pá: 6.45 - 16.30, so: 7.15 - 18.30, ne: 8.45 - 18.30
MIMOŇ: Po - pá: 6.30 - 13.00, so: 6.30 - 13.30, ne: 12.00 - 19.00
ČESKÁ LÍPA (vratná stanice): po - pá: 6.30 - 17.30
Jednodenní nájemné za:
√ kolo pro dospělé: 150 Kč
√ kolo pro děti: 120 Kč
√ přilbu či cyklosedačku: 25 Kč

Jan Kubelka