Pro provoz si firma vybrala secesní textilní fabriku Feigl & Widrich, která byla postavena v letech 1904-1907 a dnes je kulturní památkou.
Výroba nanomembrán probíhá na českých strojích Nanospider, které jsou společným dílem týmu profesora Oldřicha Jirsáka z Technické univerzity v Liberci a zakladatele firmy Elmarco Ladislava Mareše. „Stroje Nanospider jsou jedinými, které dokážou vyrábět nanovlákna v průmyslovém měřítku a s takovou kvalitou. My máme v Andělské Hoře tyto stroje nejnovější generace,“ vysvětlil ředitel NAFIGATE Park Michal Mareš.
Díky technologii Nanospider má podle firmy Česko významný inovační potenciál. „Předběhli jsme svět a dokážeme vyrábět nanovlákna v té nejvyšší kvalitě,“ řekla spolumajitelka NAFIGATE Corporation Lenka Mynářová. Tím, že tato technologie vznikla v tuzemsku a dále se zde vyvíjí, mají čeští vědci a vývojáři silnou konkurenční výhodu – je pro ně dostupná v celém řetězci od výzkumu po průmyslovou výrobu.
„Kromě nanovlákenných membrán je velmi málo oborů, o kterých můžeme říci, že největší světové výrobní kapacity jsou v naší zemi,“ dodala Mynářová.
Vzhledem k nekončící pandemii koronaviru, která stále citelně zasahuje velkou část světa, firma předpokládá, že poroste i poptávka po ochranných pomůckách. Podle Mareše se produkce kvalitně vyrobených nanomembrán vyplatí. Zákazníci se podle něj postupně naučí rozlišovat mezi produkty, které využívají označení „nano“ jako pouhý marketingový trik, a těmi, jež představují technologickou špičku ve svém oboru.
Právě proto nechala firma své nanomembrány otestovat v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR. „Nanomembrány jsou perfektně kompaktní, tedy lze předpokládat jejich vysokou účinnost v záchytu částic dokonce i v nanometrovém měřítku,“ shrnula hlavní výsledek testování Eliška Materna Mikmeková z tohoto ústavu.
Ochranné pomůcky, jejichž součástí je kvalitní nanomembrána, bude možné prát, různě sterilizovat a používat opakovaně – třeba i padesátkrát, tedy i několik měsíců. „Specializujeme se na high-tech v oblasti nanomembrán, tedy na poměrně malý segment. Naše výrobky budou relativně drahé,“ zmínila Mynářová.
Firma nedávno získala pro svůj výrobní postup evropský patent. Produkce bude dosahovat řádově desítek milionů roušek a respirátorů ročně. Společnost NAFIGATE počítá s odbytem jak v Česku, tak v zahraničí, například v zemích Arabského poloostrova.
Český vynález Nanospider je stroj na hromadnou produkci lidským okem nepostřehnutelných nanovláken a netkaných textilií z nich, které filtrují vodu i vzduch, pomáhají v medicíně, přispívají k řešení problémů životního prostředí i energetických potřeb lidstva. Poprvé byl představen v roce 2005 na ženevské světové výstavě netkaných textilií Index.
„V roce 2006 jsme prodali první stroj i první celou linku. Od té doby je NanospiderTM na trhu a získává nové možnosti podle toho, ve kterém oboru, v jaké aplikaci ho chtějí výrobci nanovlákenných textilií využít,“ popsal komerční počátky projektu profesor Oldřich Jirsák z Technické univerzity.