Století lidé v Ústeckém kraji jsou v lepší zdravotní kondici než sedmdesátníci. K lékaři chodí mnohem méně než o třicet let mladší jedinci. Vyplývá to z údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

„Průměrné roční náklady na zdravotní péči pro jednoho člověka staršího sto let činí 37 383 korun. U lidí mladších o dvacet až třicet let jde ale o více než 51 tisíc korun," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

V Ústeckém kraji žije 47 lidí, kteří se dožili úctyhodných sta a více let. VZP se stará o 37 z nich.

Nejvíce stoletých důchodců přitom žije na Ústecku, naopak nejméně jich je na Mostecku. Tam žijí pouze dva. Nejstaršímu seniorovi je 104 let.

To, že století jsou v dobré kondici, potvrzují i lékaři. „Stoletého pacienta jsem v ordinaci ještě neměla. Takovým lidem se vyhýbají civilizační nemoci. Dříve navíc byla kvalitnější strava, která je pro zdraví také důležitá," vysvětluje praktická lékařka Lucie Piknová.

Počet stoletých lidí v Ústeckém kraji.Recept na dlouhý život

Sté narozeniny letos v dubnu oslavila Jiřina Valentová ze Žatce. Čiperná seniorka stále pěstuje brambory a zeleninu, pečuje o oblíbené květiny, jezdí na kole a ráda se baví. Věk pro ni není žádnou překážkou.

„Hodně a poctivě pracovat, mít rád lidi a umět se občas dobře pobavit," prozrazuje Jiřina Valentová recept na dlouhý život. „Občas se také ráda napiju. Trochu likéru mi doporučila i paní doktorka," směje se seniorka.

Neobyčejných 103 let se dožila i Alžběta Loudová z Ústí nad Labem, i přesto, že celý život tvrdě pracovala jako dělnice. Tajemství její dlouholetosti je jednoduché. „Jím a piju všechno, nijak se neomezuji. Ráda taky hraju karty," říká Alžběta Loudová, která bydlí v ústeckém Domově seniorů na Bukově.

Prokázáno: Ženy žijí déle

Mezi stoletými lidmi převažují ženy. Na jednoho muže jich připadá sedm. Pevné zdraví se jich drží z mnoha různých důvodů. „Už samotné dosažení věkové hranice sta let dokazuje, že takový člověk má lidově řečeno tuhý kořínek. Nemoci se ho proto drží méně než průměrné populace," zdůrazňuje Oldřich Tichý.

Příčiny lze hledat i jinde. Mnoho stoletých už totiž ve svém věku k lékaři ani nechodí. „Lidé mají leckdy sami pocit, že zdravotní problémy k jejich věku zkrátka patří. Nechtějí zbytečně chodit k lékaři. Často navštěvují jen svého praktického lékaře," dodává Tichý.