Kdo na podzim ovládne krajský úřad? V Liberci je po včerejšku jasno. Alespoň mezi hnutím Starostové pro Liberecký kraj (dále jen SLK). Dnes opoziční strana představila veřejnosti ambiciózní volební program, jehož cílem je sestavit takovou krajskou vládu, která zastaví zadlužování a zbytečné výdaje.

Podle lídra Starostů, kandidáta na hejtmana Martina Půty jsou jednotliví kandidáti zkušení lidé s praxí v samosprávě, takže hospodárná politika je pro ně každodenním chlebem.

Plýtvá se na všech stranách

„Kraj se dnes chová jako člověk, kterému teče do domu střechou, ale on si pořizuje plazmovou televizi. Stačí se podívat na škody po povodních, které ani dva roky po nich nejsou odstraněny a přitom se tady z veřejných peněz staví chodníky kolem soukromých sportovišť,“ vykresluje své vnímání krajské vlády Půta. Plýtvá se podle jeho slov na všech stranách.

„Nepochopím, proč kraj vydává čtyři časopisy. Své periodikum má odbor dopravy, svůj sociální oblast, svůj kultura. Jako celek ještě vychází měsíčník Liberecký kraj.  Například v posledním čísle IDOLU byl na osmi stranách čtyřikrát vyfocen šéf dopravy Martin Sepp. To je zneužití veřejných prostředků,“ kritizuje Martin Půta.

Cílem SLK je po volbách – pokud uspějí – zrušit podle nich zbytečné dotační tituly, jako je například fond hejtmana. Jeho prostřednictvím za poslední roky proteklo na různé kulturní či sportovní akce 3,3 milionu korun. Překvapivě převážně na Českodubsko, odkud hejtman Stanislav Eichler pochází a kde bydlí. Zrušit se má i nechvalně známé porcování medvěda, kterému se v Liberci přezdívá „porcování tchoře“. Z něj bylo loni rozděleno kolem 60 milionů korun stovkám drobných žadatelů, mezi nimiž ale nechyběly velmi neprůhledné projekty, jako třeba 100 000 Kč na podporu frankofonie v Libereckém kraji nebo 30 000 Kč na vydání knížky Pozor chalupa (není tím myšlen ministr Chalupa).

Čtěte také: Liberec zastupují na kandidátce SLK sportovci

Místa v dozorčích radách krajských společností chtějí Starostové nabídnout všem uskupením, které se do zastupitelstva dostanou. Spolupracovat chtějí se všemi, kdo představí program blízký SLK. Překvapivě i s ČSSD, s kterou dosud v zastupitelstvu spíše válčí
„Doufám, že se za ČSSD dostanou do kraje i jiní lidé, než kteří tam jsou dnes. Pokud bude jejich program podobný našemu a nebo bude alespoň zaručena šance na realizaci toho našeho, spolupráce se nezříkáme,“ komentuje Michael Canov, místopředseda SLK .

Podobně mluví i Robert Dušek, europoslanec a krajský předseda ČSSD v Libereckém kraji. Animozity by podle něj měly jít stranou.
„My nevylučujeme koalici s žádnou stranou. Volby jsou daleko, do té doby se může stát leccos. Je jasné, že 51%, tedy nadpoloviční většinu potřebnou k sestavení jednobarevné koalice, nedá dohromady nikdo, proto se žádného potencionálního partnera ještě před volbami nezříkáme,“ řekl Deníku Dušek.

Krátce z programu SLK

- Otevřené veřejné zakázky
- Zastavení nesystémových dotací
- Zveřejňování všeho na webu LK
- Podpora veřejné dopravy
- Zrušení Silnic LK
- Efektivní opravy krajských silnic
- Odstranění škod po povodních
- Snížení limitu pro zadávání veř. zakázek
- Investice do škol, soc. služeb a nemocnic
- Snížit zadlužení kraje
- Změnit fungování dotačních titulů
- Více do rozhodování zapojit obce
- Místa v dozorčích radách neobsazovat podle stranického klíče

Připomeňme, že před čtyřmi lety získala ČSSD v Libereckém kraji 27% hlasů a na sestavení koalice jednala právě se SLK. K dohodě ale nakonec nedošlo, sociální demokraté se spolehli na křehkou tichou podporu komunistů a SLK skončili v opozici.
Předvolební spolupráci nemají SLK uzavřenou s žádnou stranou. Logicky blízko k nim má TOP 09, se kterou si povolební námluvy Starostové umějí představit, stejně jako se  Změnou pro Liberecký kraj.
„Už posledně jsme ukázali, že pro nás jsou důležitější principy, než křesla. Připouštíme, že pokud nenajdeme partnera k prosazení našich témat, skončíme v opozici,“ dodává Martin Půta.