Nejmladším je kolem tří let. Ještě se drží za ruku mámy. Nejstarším táhne na osmdesát. A někteří už osmdesátku dokonce oslavili, jako třeba bratr náčelník Krkonošské župy František Mejsnar. Co je spojuje? Všesokolský slet.Letos se uskuteční už popatnácté. A na hromadné vystoupení v pražském Edenu se na něj už o víkendu sjelo přes deset tisíc cvičenců z celých Čech i ze zahraničí. Dánska, Chorvatska, Německa, Spojených států, ale i ze Slovenska, odkud podle tiskového mluvčího České obce sokolské Zdeňka Kubína přijela nejpočetnější zahraniční výprava.

„Je jich 1300 a nacvičili skladbu My a my," prozradil jednu z prvních podrobností sletu, který vypukne už pozítří, tiskový mluvčí.

Na slavnost jedné z nejstarších sportovních organizací a spolků u nás se rozjelo i několik stovek cvičenců ze severních Čech. Společně nacvičili všech 11 skladeb.

Ještědská župa nacvičila Kontrasty

„Nejpočetnější skupina nacvičila skladbu Kontrasty," přiblížila náčelnice Ještědské župy Jarina Žitná, s čím se na Všesokolský slet vypravili členové libereckých jednot. Poměrně početnou výpravu tvoří i liberečtí muži, kteří se pustili do nacvičování skladby Chlapáci III.

Severočeská župa vysílá hlavně ženy

„Nejvíce cvičenek má naše župa ve skladbě pro ženy Suita, do které se zapojilo 54 cvičenek. Oblíbená je také dětská skladba Člověče, nezlob se, kde se představí 48 dětí," řekla náčelnice župy Severočeské Novákovy Dagmar Toncarová.

„Celkem jsme natrénovali osm skladeb, se kterými vystoupíme v Praze," dodává.

Nacvičovalo se všude, ve velkých městech i nejmenších vesnicích. A samozřejmě i na horách. Tradiční baštou sokolů je Podkrkonoší. „Souvisí to se spolkovou činností, která tu byla vždycky velmi silná," potvrdila starostka Krkonošské župy Jana Čechová.

Na Všesokolský slet do Prahy odjela šedesátka členů krkonošských jednot. „Nacvičeny máme tři skladby Chlapáky, Nebe nad hlavou a Českou suitu," potvrdila. Ve skladbě na motivy Antonína Dvořáka vystoupí 35 žen. „Nejstarším je kolem pětasedmdesáti," potvrdila starostka Jana Čechová. Nejsilnější jednota Krkonošské župy sídlí podle ní v Lomnici nad Popelkou.

Hlavní program Všesokolského sletu se odehraje ve čtvrtek 5. července, kdy v pražské Synot Tip aréně začne ve 21.00 hodin, v pátek 6. července startuje druhý blok ve 14.00 hodin. Oba hlavní programy přenáší v přímém přenosu Česká televize na stanici ČT4.