Čtrnáctiletý Adam z Jablonce nad Nisou je milovníkem sportu a také zapáleným Sokolem. Život mu však komplikuje mozková obrna, se kterou se narodil ve 34. týdnu. Kromě tělesného handicapu má poškozený zrak. Přesto se snaží života užívat naplno a aktivně. Následky mozkové obrny kompenzují intenzivní neurorehabilitace, které pravidelně navštěvuje, ale které nehradí zdravotní pojišťovna. „I přes svůj handicap miluji pohyb a vše, co je s ním spojené. Navštěvuji Sokol, kde si třeba zahraji ping pong nebo jen tak zakopu do míče. V létě rád jezdím na speciálním tricyklu. Ten mi výrazně usnadňuje pohyb venku,“ popsal své zájmy chlapec, který si pro své nadšení získal srdce České obce sokolské a organizátorů každoročního Sokolského běhu republiky. Byli to právě Sokolové, kdo Adamovi letos vybrali sto tisíc korun, které potřebuje na zaplacení rehabilitací. Pravidelné cvičení mu pomáhá, aby se jeho zdravotní stav výrazně nezhoršoval. 

„Maminka s Adamem jsou úžasní a je obdivuhodné, jak se perou s nepřízní osudu. Jsem přesvědčena, že tato pomoc – přes náš projekt Sokolský běh republiky – jde správným směrem. Jen mohu tlumočit jejich díky směrem k organizátorům všech běhů a především běžcům, co přispěli,“ řekla po předání peněz Adamovi na konci listopadu starostka České obce sokolské Hana Moučková. 

Podle iniciátora Sokolského běhu republiky Marka Tesaře se závody snaží nejen oslavit založení vlasti, ale i pomáhat potřebným.  

Ilustrační foto.
Lidé i starostové protestují proti zrušení železničního přejezdu v Hejnicích

Adam rehabilituje v libereckém centru Sarema, které poskytuje speciální neurorehabilitační léčbu, díky které se zotavuje po náročné operaci dolních končetin, kterou prodělal v září. Léčba je však velmi nákladná, a právě díky příspěvku ze Sokolského běhu republiky si ji může Adam s maminkou dovolit. 

Adam však potřebuje intenzivní neurorehabilitace absolvovat ideálně několikrát do roka. „Jsem celoživotně ovlivněn svým handicapem, ale to mi nebere sílu na sobě ustavičně pracovat a bojovat. Věřím, že s pomocí druhých budu v budoucnu vše zvládat a společnými silami budu překonávat všechny životní překážky,“ řekl Adam a dodal, že se těší na další sportovní zážitky se svými přáteli. 

Aby si je mohl naplno užít, obrátil se Adam se svou rodinou na platformu Donio.cz, kde prosí o příspěvek na rehabilitace veřejnost. Potřebná částka je 49 900 korun, všechny vybrané finanční prostředky budou v plné výši využity na uhrazení dalších kol intenzivních neurorehabilitací, které Adam absolvuje v liberecké pobočce rehabilitačního centra Sarema. „Díky pomoci veřejnosti se tak Adamův zdravotní stav nebude zhoršovat, naopak, velmi mu usnadní každodenní život, který Adam rád tráví aktivně,“ řekla Veronika Nováková, která pomáhá s medializací Adamova příběhu.

David procházka, zakladatel platfromy Donio.cz
Zakladatel Donio: V lidech je stále zakořeněn pocit selhání, když žádají o pomoc

To, že lidská solidarita funguje, dokazuje fakt, že dárcovská platforma Donio nedávno předala šek na 450 000 korun pacientům z Liberecka. Lidé jim přispěli na nákladnou neurorehabilitační léčbu. Podpořili tak například paní Taťánu, která se zotavuje z mozkové mrtvice, nebo tříletou Nelinku a čtyřletou předčasně narozenou Amálku.  

Přispět Adamovi na léčbu mohou zájemci na www.donio.cz/NeurorehabilitaceProAdama