Areál koupilo v aukci v roce 2014 město Smržovka za více než 3,5 milionu korun. Do dražby vstoupilo, protože se vedení radnice obávalo spekulací, případně vzniku ubytovny. Do jedné části se postupně přesunuly technické služby města, hlavní budova ale chátrala. Sedm let trvalo, než se pro ni našlo uplatnění. Svazek dvanácti obcí Mikroregionu Tanvaldsko tu chce vybudovat společné centrum sociálních služeb.

Záleží jen na dotacích, smržovská radnice chce mít do konce roku platné stavební povolení a mezitím dohledat vhodný dotační titul. „Původně jsme měli projekt spočítaný na 80 milionů korun, současná situace ho ale prodražuje, dejme tomu, až ke 100 milionům,“ přiblížil starosta Smržovky Marek Hotovec.

Zdeněk Sochor z Hrubé Horky na Železnobrodsku je zřejmě posledním výtvarníkem tvořícím hutní figurky. Dokáže mnohé - Krakonoše, hostinské, hastrmany, klauny, hudebníky, postavy do betlému.
Skončí? Skláře drtí ceny energií, i přesto se v kraji odehrají dvě velké akce

I když větší obce mikroregionu mají svá sociální zařízení typu domů s pečovatelskou službou či odlehčovací služby, mnohé sociální služby jim chybí. Pro každou jednotlivou obec by bylo jejich řešení nákladné. „Společné řešení dostupnosti sociálních služeb je mnohem efektivnější a hospodárnější, než pokud by tuto problematiku obce řešily samostatně,“ doplnila projektová manažerka Mikroregionu Tanvaldsko Kateřina Preusslerová.

Vzniklý Dům sociálních služeb Mikroregionu Tanvaldsko bude mít sídlo ve Smržovce, ale tři detašovaná pracoviště. Sídlo počítá s pokrytím Smržovky, Jiřetína pod Bukovou a Josefova Dolu. Jedno detašované pracoviště by bylo určeno pro obce Harrachov, Kořenov, Desná, Albrechtice, další pro Tanvald a třetí pro lokalitu Velké Hamry, Plavy, Zlatá Olešnice a Zásada.

Vítaná pomoc

Zvláště pro menší obce regionu by vznik centra znamenal velkou pomoc. „Jde o pomoc rodinám s problémy, které jako obec neumíme efektivně řešit, například sociální poradenství,“ sdělil starosta Zlaté Olešnice Jiří Černý.

Centrum nabídne denní stacionář, odlehčovací službu, osobní asistenci, sociální poradenství nebo půjčovnu kompenzačních pomůcek. V objektu by mohlo vzniknout i několik sociálních bytů pro nejpotřebnější. „Dnes počítáme s ubytováním devíti osob, to se ale v projektu stále mění, protože musíme brát na zřetel podmínky toho kterého dotačního titulu,“ poznamenal Hotovec.

Uzavírka v Jablonci nad Nisou. Ilustrační foto
Dopravní komplikace pokračují. V Jablonci od 1. září uzavřou další ulice

Projekt počítá i s rozšířeným poskytováním stávající terénní pečovatelské služby na celém území. „Obce na Tanvaldsku by samostatně velmi těžko tak efektivně a operativně poskytovaly všechny tyto sociální služby ve vysoké kvalitě a okamžité dostupnosti. Zároveň by muselo být postaveno na území obcí hned několik objektů k poskytování sociálních služeb,“ dodala Preusslerová.

Přestavba bývalé továrničky by mohla začít, v případě získání všech povolení a získání dotace, už v příštím roce. „V roce 2025 bychom rádi provoz centra zahájili,“ doplnil Hotovec. Personálně by provoz centra měli na starosti pracovníci sociálních služeb, které na území Tanvaldska už působí.