Trofej, kterou každoročně přebírají nejlepší hasiči a sbory z celé země, má podobu křišťálové helmy. Již tradičně je pro vítěze jednotlivých kategorií vyrobilo novoborské studio Jiříček. „Design navrhl můj otec, po němž jsem spolu s bratrem studio převzal. Inspirací byly hasičské přilby z období první republiky," vysvětluje Janek Jiříček.

Tvar přilby mírně upravil. „Od minulého roku jsme také přišli s novým vzhledem. Aby byla přilba jedinečná a odlišovala se od naší ostatní produkce, navrhl jsem zrcadlové řešení," říká Jiříček. Vnitřek přilby je potažen stříbrnou vrstvou, čímž se vytváří efekt zrcadla. Tento nový design si získal velkou oblibu, a proto se i letos přilby stříbřily.

Tato fáze výroby proběhla v dílně Miloslava Štědry a jeho syna Antonína. „S nimi spolupracoval již můj otec, stejně jako s rodinou sklářskou hutí Čangel, kde vzniká foukáním do dřevěné formy a ručním tvarováním základní tvar přilby," doplňuje Jiříček.

Medaile pro hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě, o něž sportovci zabojují, vznikly na Českolipsku. Konkrétně v novoborském studiu Kolektiv Ateliers. Na snímku: zakladatel společnosti Michal Vlček.
Jak vznikly skleněné medaile pro hokejové hrdiny? V Novém Boru je spekli v peci

Finální broušení spodní části trofeje do požadovaného tvaru provedl renomovaný brusič Petr Stehlík, opět v rodinné dílně. „Nový Bor je jedinečný. Asi byste těžko našli jinde na světě místo s takovou koncentrací všech řemesel týkajících se ruční výroby skla a to ještě na špičkové úrovni,“ dodává Jiříček.

Právě ruční výroba skla se v prosinci loňského roku dostala na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nový Bor je jednou z tradičních bašt tohoto řemesla a v současnosti i jedním z center Křišťálového údolí.

Slavnostní vyhlášení ankety Hasič roku proběhlo ve čtvrtek 11. dubna za přítomnosti ministra vnitra ve Španělském sále na Pražském hradě.