Kolos umožní práci s takzvaným lehaným sklem o rozměru až 3 x 6 metrů. Je natolik rozměrná, že se do ní sklo nevkládá rukama, ale za pomoci jeřábu. Jak v novoborské hale zaznělo, přes krizové časy v Evropě jdou jedinečná designová díla ze skla dál na odbyt.

Lasvit je česká designová a sklářská společnost, která se věnuje návrhům a výrobě zakázkových světelných instalací. K vidění jsou po celém světě. Firma vyrábí také kolekci svítidel, dekorativního a užitného skla, skleněné architektonické prvky a umělecké předměty ze skla.

„Je to pro nás zase další výzva. Umožní nám pracovat na ještě větších projektech a zároveň také zefektivní výrobu a zajistí nižší spotřebu elektrické energie. Můžeme si tak dovolit dělat snové věci, o nichž se nám, když jsme před lety začínali, ani nezdálo,“ poznamenal v pátek vizionář v oblasti sklářských technologií a šéf TGK Jaroslav Švácha.

Pec se dvěma „stoly“ je určená především pro skla do architektury, nicméně teplotně funguje jako každá podobná fusingová či ohýbací pec. Vnitřní výška pecního prostoru je 60 cm, což je maximální výška vkládaného skla. Proto je možné pec zároveň využít i ke zpracování poměrně velkého množství menších výrobků při jednom výpalu.

Ilustrační foto
Lasvit vytvořil umělecká díla ze skla a kovu pro nejužší mrakodrap na světě

„Tato unikátní pec umožní našemu týmu Uměleckého skla pro architekturu dodávat do interiérů a designových fasád panely skla větší než 5 x 3 metry. Získáme tak zcela nové možnosti a příležitosti,“ vyzdvihl zakladatel a prezident společnosti Lasvit Leon Jakimič.

Jak uvedl, se svým týmem se rozhodl, že v období energetické krize je třeba se „proinvestovat do budoucnosti“ a odvětví českého sklářství posunout dál. „Tato pec přinese generační pokrok, už teď máme fantastický ohlas z celého světa a věříme, že tento výdobytek opět potvrdí pozici Novoborska jako jednoho z center světového sklářství,“ dodal.

Jumbo pec zároveň umožňuje při výrobě snížit spotřebu energie, která se používá k jejímu vytápění. Čím větší otápěná plocha, tím menší spotřeba energie přepočtená na zpracovávanou plochu.

Tropická zahrada z českého křišťálu z Kamenického Šenova zdobí mezinárodní letiště v Singapuru.
České sklo a křišťál zdobí prestižní hotely i luxusní jachty

Podle odborníků je tato lehací pec logickým završením velikostní řady pecí, které se používají pro techniku teplotního ohýbání a tavení v plochém stavu, takzvaného fusingu. Zhruba před 30 lety tato technologie v Česku startovala s velikostmi pecní plochy zhruba 60 x 90 cm a s jejím rozvojem se postupně zvětšovala i pracovní plocha pecí. Před 15 lety byla uvedena do provozu pec o rozměru pecního stolu 180 x 340 cm a odborná veřejnost ji brala jako maximální a dostatečnou.

„Rozvoj zpracování plochého skla způsobem rastrování a tavení se pod vlivem společnosti Lasvit rozšířil o využití ve velké architektuře. Vznikla tak potřeba zvětšit rozměr pece pro architektonické sklo. Rozvoji v peci tvarovaného a zpracovaného plochého skla v architektuře velmi pomohla realizace Skleněného domu, sídla Lasvitu v Novém Boru,“ řekl Jaroslav Švácha.

U menších pecí manipulovala obsluha se skly jen ručně, teď je u novinky k dispozici portálový jeřáb. „Umožní nám manipulaci i s tabulemi do hmotnosti 1500 kg,“ podotkl Švácha.

Zdeněk Sochor z Hrubé Horky na Železnobrodsku je zřejmě posledním výtvarníkem tvořícím hutní figurky. Dokáže mnohé - Krakonoše, hostinské, hastrmany, klauny, hudebníky, postavy do betlému.
Skončí? Skláře drtí ceny energií, i přesto se v kraji odehrají dvě velké akce

Pec na míru vyrobila firma BVD Karlovy Vary, stejně jako všechny ostatní pece, které Lasvit používá. Instalace pece vyžadovala celou řadu příprav od nového přívodu elektrické energie po usazení a nivelizaci pojezdových kolejí, instalaci portálového jeřábu a dalších stovek drobností.

Transport pece a dvou pracovních stolů si vyžádal tři kamiony, přičemž topné víko se transportovalo už hotové vcelku a vezlo se jako nadměrný náklad. Do Nového Boru putovalo z Karlových Varů po speciální trase, která umožňovala pohodlně projet. Zajímavostí je množství potřebných vodičů pece, jejichž délka dosahuje bezmála dvou kilometrů.