Žádné rekordy letos zemědělci nečekají, důvodem je hlavně nedostatek vláhy.

„V zimě bylo málo sněhu, a ani na jaře nebyla situace o mnoho lepší," řekl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Deště z posledních dní už podle něj výnosy ozimých plodin nezachrání, zlepšit by ale mohly výnosy jarních odrůd.

Výnos ječmene byl loni dvakrát větší

V Libereckém kraji bylo podle informací z Ministerstva zemědělství ČR (MZe) v pondělí sklizeno pouhých 178 hektarů ozimého ječmene, průměrný výnos je jen tři tuny z hektaru.

„Výnosy se liší pole od pole, někde dávají jen 2,5 tuny z hektaru, jinde i pět tun," poznamenal Teplý. Loni byly ale výnosy zhruba dvojnásobné, ozimého ječmene se sklízelo v průměru 5,7 tuny z hektaru. Ostatní plodiny v kraji na kombajny teprve čekají, sklizeň v kraji začala letos o něco později, loni vyjely kombajny do polí už o víkendu 5. a 6. července.

Loni zažil Liberecký kraj rekordní sklizeň. Podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ) sklízeli pěstitelé v kraji v průměru 5,79 tuny obilí a řepka dávala 3,9 tuny z hektaru. Někde sklízeli z hektaru i deset tun obilí, což v podhorském Libereckém kraji nikdo nepamatuje.

Nejlepší sklizeň byla před 11 lety

Řepky sklidili loni zemědělci 23.000 tun, nejvíce za posledních 11 let. Oseli jí přitom jen 5890 hektarů, kdežto předtím se řepka pěstovala na výměrách až o pětinu větších.

Liberecký kraj není zemědělskou oblastí a zemědělská půda tvoří sotva třetinu z 316.000 hektarů jeho rozlohy. Nejlepší sklizeň obilí zažil region v roce 2004, kdy zemědělci sklidili 132.325 tun obilovin, loni získali zhruba o 10.000 tun méně.

Obilí se ale loni pěstovalo na výměrách o pětinu menších než tehdy. Průměrný výnos v roce 2004 dosáhl 5,11 tuny z hektaru, loni byl ještě o téměř sedm metrických centů vyšší. Nejvíc se loni sklízelo ozimé pšenice, která dávala v průměru 6,54 tuny z hektaru. Třeba v ZOD Brniště na Českolipsku jí ale sklízeli v průměru dokonce 8,15 tuny z hektaru.