Jsou to především výrobci obalového, plochého a technického skla až po sklo umělecké a dodavatelé strojů a výrobních technologií pro výrobu a zpracování různých druhů skel.Na letošním ročníku ovšem mezi více než dvěma tisícovkami vystavovatelů, kteří své prezentační stánky rozestřeli v patnácti výstavních halách, doslova zazářili skláři z Liberecka. Prezentoval se tu například turnovský Sklostroj a Dias, liberecké firmy s nadnárodní účastí Benteler Maschinenbau či ryze česká firma SKLOPAN LIBEREC, a.s.. „Bylo to neskutečné, české firmy a technologie doslova ovládly veletrh. Je to pro mě důkazem, že české sklářství neumírá a naše technologie začínají dobývat trhy, zejména v Rusku a Jižní Americe," pochvaluje si majitel společnosti SKLOPAN LIBEREC, a. s. Ing. Zbyšek Panchartek.

Zázrak jménem ECO SPHERE

Právě liberecký SKLOPAN způsobil v Düsseldorfu doslova revoluci v oblasti zpracování plochého skla. Představil tu totiž patent, na němž v současné chvíli spolupracuje s Ústavem pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace při Technické univerzitě v Liberci. Nová technologie má nahradit až dosud běžně užívanou chemickou cestu matování plochého skla. „Jde o absolutní novinku, která nemá ve sklářském světě obdoby. Všechny dosavadní technologie jsou postavené na opracování chemickou cestou, což je velmi zatěžující pro ekologii," vysvětlil Ing. Zbyšek Panchartek.

SKLOPAN LIBEREC, a.s. ve spolupráci s TUL dokončuje vývoj unikátní technologie, která zcela nahradí tento proces. „Jde vlastně o mechanické rozrušování či zdrsnění skla pomocí speciálních kartáčů, které nahradí agresivní chemické látky a tato nová technologie je tedy velmi šetrná k přírodě," prozradil podstatu patentu majitel firmy.

V současné chvíli se pracuje na dokončení výzkumu a výstavbě prototypového zařízení pro velké formáty skla a jeho průmyslové využití. „Nyní jsme ve fázi výzkumu, který použitelnost tohoto principu potvrdil, dokončení stroje plánujeme na příští rok, v roce 2014 bychom měli zařízení již sériově prodávat," popsal.

Zájem o novinku projevilo hned několik největších výrobců plochého skla na světě, například společnosti Saint Gobain, Guardian, AGC a několik firem z USA.

„Ocenili hlavní přednost našeho výrobku, kterým je kombinace ceny a přidané hodnoty. Většina výrobků na ekologické bázi je mnohem dražší. Cena a ekologická šetrnost výrobku nebývá vždy v přímé úměře. Náš patent je ekologický a zároveň nízkonákladový," objasnil majitel společnosti čím si liberecká firma podmanila světový sklářský trh.

Dostupný luxus

Ploché sklo se přitom nepoužívá pouze v průmyslu, ale také ve stavebnictví a především architektuře.

„Například při opláštění budov, ale také v interiérech. Naší snahou je kromě vývoje technologie pracovat také na průmyslové formě dekorovaných skleněných panelů, což by zlevnilo jejich cenu a zajímavý interiérový prvek by se tak stal dostupným pro většinu lidí, nešlo by už o drahou designovou záležitost," prozradil majitel společnosti některé ze svých dalších plánů.

Společnost SKLOPAN vznikla v roce 1991 jako ryze česká společnost. Od svého vzniku se zabývá vývojem a výrobou strojů a zařízení pro sklářský a automobilový průmysl, především v oblasti zpracování plochého skla. Vyvíjí a dodává i technologické celky na klíč.

S výrobky společnosti se setkávají zákazníci v tuzemsku i zahraničí, hlavními odběrateli jsou Německo, USA, Španělsko, Mexiko, mezi přední odběratele patří v poslední době také automobilka v ruském Nižním Novgorodu.

V dohledné době chce firma rozšířit svůj záběr také o ekologické zpracování odpadového skla a recyklaci odpadu při výrobě sklářských recyklátů z plochého a obalového skla, optických vláken a solárních panelů.