Během následujícího víkendu narazí řidiči na jednapadesáti čerpacích stanicích po celé České republice na skauty v „krvavě" rudých tričkách. Uskuteční se totiž již 17. ročník tradiční sbírky Společně proti leukémii! Skauti a skautky budou projíždějícím autům umývat okna a řidiči jim na oplátku mohou vhodit dobrovolný příspěvek do zapečetěné kasičky. V letošním roce skauti pošlou na boj proti leukémii už osmý milion.

Pojišťovny nezaplatí všechno

„Výtěžek po skončení sbírky poputuje na konto Nadace pro transplantace kostní dřeně. Slouží k rozšiřování Českého národního registru dárců kostní dřeně. Cílem sbírky je pomoc lidem postiženým leukémií a dalšími nemocemi krvetvorby," uvedl celostátní koordinátor sbírky, skautský vedoucí Miroslav Martinek. Zatímco samotnou transplantaci kostní dřeně platí zdravotní pojišťovny, vyhledání vhodného dárce a s tím spojené vytvoření registru potenciálních dárců kostní dřeně je hrazeno pouze z prostředků, které se podaří nadaci získat od dárců a sponzorů. Jen vyšetření důležitých transplantačních HLA znaků nových dárců každoročně přijde na tři miliony korun.

Zapojí se i turnovští skauti

Na Turnovsku proběhnou sbírky dvě, a to v pátek 13. června po celý den na Benzině směrem na Jičín a na Shell Příšovice směrem na Prahu a v sobotu v dopoledních hodinách pouze na Benzině.

„A protože celá sbírka a především boj s leukémií souvisí s krví, budou „krvaví" i sami skauti na benzínkách je poznáte podle triček, která barvou připomínají krev," vysvětlila Jana Pekařová, mediální zpravodajka střediska Štika Turnov.

Skauting má na Turnovsku velice dlouhou historii. Za úplný počátek lze považovat 16. červen 1916, kdy student reálky Vláďa Horáček založil první družinu. „Jak k tomu došlo nevíme, lze se však domnívat, že na radu otce Vládi se kluci začali scházet v Horáčkově vile v ulici 28. října. Roku 1919 se stali členy Junáka založeného A. B. Svojsíkem," píše se v historii oddílu. Následoval prudký vývoj a velké události první tábory, výprava do Jugoslávie, roku 1920 se přidaly první dívčí kmeny, vlčácké smečky a roje světlušek. Ve 30. letech vzniká 33. klub OS, který značně skautům napomáhá. Roku 1939 se koná poslední tábor. Po válce se podle Pekařové začíná znovu zuřivě skautovat, staví se nová klubovna a vše se zdá býti v pořádku, nicméně doba skautům nepřeje. Další rozvoj tradice přišel v roce 1989, kdy „se sešli starší kmene a opět oživili skauting v Turnově. Nejdříve působili turnovští skauti, kde se dalo. Nakonec ale zbudovali klubovny na Ostrově, kde, jak říká vedoucí oddílu, vydrží dlouhé dlouhé časy.

Jméno Štika převzali skauti po jednom ze členů oddílu, který „až do morku kosti" působil ve středisku přibližně v letech 1932-1950. Zasadil se o výstavbu nových kluboven a od roku 1948 byl střediskovým vůdcem.

Společně proti leukémii

V České republice onemocní každý rok stovky často mladých lidí a i dětí život ohrožujícími chorobami, jako jsou leukémie, těžké krvetvorné útlumy, zhoubné nádory a další vážné nemoci krve a obranyschopnosti. V mnoha případech je poslední šancí na záchranu jejich života transplantace kostní dřeně.

Kde můžete přispět? Sbírka probíhá po celé České republice. V Libereckém kraji mohou řidiči přispět na třech čerpacích stanicích. V Liberci budou během pátku, soboty i neděle skauti vybírat příspěvky na Benzině v Chrastavské ulici. V Turnově bude sbírka probíhat na dvou místech. V pátek a sobotu na Benzině v ulici na Kamenci a ve stejném termínu budou skauti mýt okénka i na čerpací stanici Shell v Příšovicích.

Právě proto se podle organizátorů již od roku 1998 koná společná humanitární akce Junáka svazu skautů a skautek ČR a Nadace pro transplantace kostní dřeně. „Sbírka byla dříve známá jako Kapka naděje či KAPKA, dnes nese název Společně proti leukémii," říká tisková mluvčí Lucie Kolischová.

O úspěšnosti společné sbírky svědčí nejsilnější rok 2006, kdy se v mnoha českých městech podařilo vybrat přes 900 tisíc korun. Celkem za všechny proběhlé ročníky se vybralo asi 7 a půl milionu korun. Organizátoři doufají, že v letošním roce se jim podaří překonat hranici osmi milionů korun. Veškeré vybrané peníze z benzínkové a kasičkové sbírky jsou používány k rozšiřování Českého národního registru dárců kostní dřeně. Nadace má pro tento účel zřízený také transparentní účet.

Podle organizátorů sbírky v letošním roce poputuje část peněz i na takzvaný dárcovský účet. Oproti předchozím ročníkům se totiž chystají i alternativní projekty a sbírky, jejichž výdělek půjde právě na tento účet. Peníze z dárcovského účtu nadace používá i na další podpůrné činnosti. Přehled všech peněz, které nadaci přijdou, najdete na hlavní stránce webu:

www.skaut.cz/protileukemii.