VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skaláku v Českém ráji se narodil Skaláček

Sedmihorky - Pískovcové skalky v Autokempu Sedmihorky poslouží výuce i sportu.

22.8.2013
SDÍLEJ:

Pískovcové skalky v Autokempu Sedmihorky poslouží výuce i sportu.Foto: Deník/Romana Prošková

Osm let trvalo majiteli Autokempu Sedmihorky, než nápad se sportovně-výchovným Skaláčkem zrealizoval. „Všechno má svůj čas, i takové narození Skaláčku. Navázali jsme spolupráci s geoparkem Český ráj, který nakonec vyjednal, že jsme pískovcové balvany z nedalekého lomu Střeleč dostali zdarma, za což moc děkujeme," řekl majitel kempu Roman Rákosník.

Poučení o pískovci

Skaláček do srdce Českého ráje bezpochyby patří. „Je to taková zmenšenina Skaláku, Hruboskalského skalního města, které nás tady obklopuje. Mimo jiné se tady děti dozvědí všechno o tom, jak vlastně pískovec vznikl, jaké má vlastnosti, jak se vlastně to skalní město, které tady je nad námi, vytvořilo, čím to bylo způsobeno. Každý si ho může u nás v kempu osahat a podobně," vysvětlila Deníku předsedkyně Střediska ekologické výchovy Český ráj Simona Jašová.

Na křest Skaláčku přijala pozvání také náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro kulturu a cestovní ruch Hana Maierová (NEZ), která má k Českému ráji velice blízko, pochází totiž z Turnova. „Málokdo ví, že Český ráj je součástí evropských geoparků zapsaných v UNESCO. Je to úžasný nápad, který určitě bude děti i dospělé bavit. Balvany nejsou jen pro lezení, ale také v nich lze najít otisk dávného živočicha. Je to zajímavý počin, který rozhodně budeme propagovat," uvedla Maierová.

Bez písku není život

Podle odborníků by bez písku neexistoval moderní život. Najdeme ho ve všech technických vymoženostech. „Mobilní telefony, počítače, kde procesor má základ vyrobený z křemíku, na monitor je potřeba písek. Na výrobu jednoho auta je potřeba asi sto kilogramů písku. Domy mají okna, přičemž polovina písku na tabulová skla po celé zemi jde z našeho lomu. U zubaře najdete písek v některých zubních materiálech. Nesmím opomenout ani zateplování domů, které je teď moderní, i tam se nachází písek, takže písek je všude," vylíčil hlavní ekonom lomu Sklopísek Střeleč Jiří Veselka. Dále uvedl, že když už firma v Českém ráji písek těží, tak se ho snaží zároveň nějakým způsobem do oblasti vrátit a pomoci, kde je potřeba. „Chápeme, že se naše těžba písku někomu nemusí líbit, ale je to zkrátka potřeba," doplnil Veselka.

Význam geoparku

Geopark Český ráj, který byl do prestižního seznamu evropské sítě geoparků zařazen v říjnu 2005, představuje skutečnou geologickou učebnici. Území o rozloze necelých 700 kilometrů čtverečních zahrnuje širokou škálu geologických fenoménů, paleontologické, mineralogické a archeologické lokality i historické památky. „Geopark UNESCO, který se povedlo dostat do nejvyšší kategorie, se rozkládá mezi Jičínem, Novou Pakou, Jilemnicí, Bozkovem, Železným Brodem, Mnichovým Hradištěm a zpátky Jičínem. Ta hranice je vlastně po okresních silnicích a geoparky vznikly na popud Evropských geoparků, které fungují od roku 2000," popsal ředitel Geoparku Český ráj Tomáš Řídkošil.

Český ráj musel splnit stovky závazných kritérií, aby se na seznam UNESCO vůbec dostal. „Nejde jen o to, že tady máme hezké skály, zajímavou přírodu, ale záleží to na akcích a aktivitě oblasti v podobě tiskovin a knih. Také se musí zajímat o nehmotné dědictví. Posláním geoparku je rozvoj té oblasti, přičemž se jedná hlavně o novou formu turismu geoturismus," doplnil ředitel Řídkošil.

Geoturismus není o kamenech, jak by se mohlo na první pohled zdát, jde o seznamování turistů se všemi zajímavostmi v daném území. „Povědomí lidí o geologii je poměrně nízké ke škodě celé společnosti, protože pak to stojí spoustu peněz, když například spadne kus kopce někde na dálnici. A bohužel, ani odborníci, kteří staví ty dálnice, se neobrátí na geology, a to je jenom jedna z těch částí fungování geologie," postěžoval si ředitel geoparku.

Vznik Českého ráje

Geopark Český ráj, jehož území bylo v průběhu milionů let dnem jezer a moří, postihla několikrát i sopečná činnost. Geologicky se začal Český ráj, který je mimo jiné i cílem vědců z celého světa, vyvíjet v období druhohor. Na dně křídového moře se usazovaly písky a štěrky. Ve třetihorách byly pískovcové desky rozlámány vulkanickou činností, rozžhavené horniny ztuhly pod povrchem do kup a kuželů. Na zemský povrch působily přírodní síly vítr, voda, mráz a slunce.

Výsledkem je krajina s divokými skalami, sopkami, řekami, romantickými údolími, lesy, loukami a rybníky. Působením vody pod zemským povrchem vznikly unikátní Bozkovské jeskyně se zajímavými krasovými jevy.

„Pestré geologické procesy vytvořily ložiska rud železa, mědi a rtuti, naleziště drahých kamenů, uhlí, stavebního kamene, pokrývačské břidlice, sklářských písků, vápenců, hrnčířských a cihlářských hlín. Zdejší zpracování drahých kamenů patří k nejstarším v Evropě. Zajímavý je i výskyt zkamenělých zbytků rostlin a araukárií i živočichů. Český ráj přináší obraz o geologické historii Země, a zároveň dokládá význam přírodních podmínek pro ekonomický a kulturní rozvoj společnosti v průběhu několika tisíciletí," uzavřel Řídkošil.

Současnost v Ráji

Chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena v roce 1955 a je nejstarším chráněným územím České republiky. Turismus se pod Troskami začal rozmáhat ve 20. a 30. letech 20. století. Vyrostly první větší hotely a penziony, horolezci objevili fascinující skály. „Miluji to tady a jakmile je možnost, beru lezeckou výbavu a prchám do Českého ráje, kde už mám zdolané téměř všechny vrcholy skal," řekl sportovec Tomáš Hyška.

Oblast je vyhledávaná také turisty, kteří mají rádi památky. Také těch je v Českém ráji požehnaně. Zámky Hrubý Rohozec, Hrubá Skála, Humprecht, Jičín, Jičíněves, Kamenice, Mnichovo Hradiště a Sychrov. Hrady a zříceniny Brada, Bradlec, Drábské světničky, Frýdštejn, Chlum, Kavčiny, Kost, Kozlov, Kumburk, Pařez, Rotštejn, Staré Hrady, Trosky, Valdštejn, Valečov, Veliš, Vranov, Zásadka, Zbirohy. „S vnukem tady cestujeme poměrně často, máme to z Liberce kousek a Český ráj je moje srdeční záležitost, nikdy mě to tady nepřestane bavit," prozradila Dana Klosová.

Autor: Romana Prošková

22.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava Metznerbund v Oblastní galerii.
9

Metznerbund v Oblastní galerii překvapuje porcí pestrého umění českých Němců

JAKUB ROSSMANN Narodil se 16. října v liberecké porodnici mamince Michaele Hesové z Liberce. Vážil 3,81 kg a měřil 52 cm.
8

Hlasujte pro nejhezčí miminko 42. týdne roku 2017

Kraj ušetřil na veřejných zakázkách miliony

Liberec – Od začátku letošního roku do konce září Liberecký kraj vyhodnotil celkem 135 veřejných zakázek za předpokládanou hodnotu 827.497.297 Kč.

Byl to dříč, vzpomíná na atleta Karla Koláře jeho trenér Vladimír Zelin

Úspěšný, nedávno zesnulý, jablonecký atlet, Karel Kolář, strávil nejdelší a také nejúspěšnější sportovní období v jablonecké TJ Liaz. Tam jej v letech 1977 až 1982 trénoval Vladimír Zelinka.

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech opět mohou plnoletí občané ČR volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Litvínov – Osmý pokus libereckým vicemistrům vyšel a konečně slaví první venkovní výhru v sezoně. Dočkal se v jednom ze šlágrů 15. extraligového kola v Litvínově, kde díky trefě Michala Bulíře vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Bílí Tygři dvakrát prohrávali, avšak vždy dokázali srovnat krok a obrat nakonec v nájezdech dokonali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení