V knize, jejíž druhé pokračování vyšlo před pár týdny.

„Kniha, nesoucí podtitul 'Za časů hejtmana Jana Žižky', se odehrává v letech 1416 až 1425. První díl, který vyšel minulý rok na podzim, vzbudil obrovský ohlas. Ihned po vydání se stal jednou z nejprodávanějších knih podzimu," uvedla Johana Turner, spolupracovnice vydavatelství MOBA.

Píše podle faktů

Jak je jeho dobrým zvykem, píše Vlastimil Vondruška dle dostupných historických faktů. Co nejvěrněji vykresluje život té doby.

Vytváří působivou fresku, neb se děj odehrává v prostředí urozených i prostého lidu, v klášterech, na univerzitě, na radnicích i v řemeslnických dílnách. Je zde zachycena také řada dobových zvyklostí, dobová móda, stolovací způsoby i rodinné vztahy a představy středověkého člověka.

„Navíc se snaží postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům a jak dopadl střet rozumných s fanatiky.

Napínavý příběh

Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví osud proti sobě."

Rodina Prokopů roste, každý její příslušník hledá štěstí jinde. V Táboře, mezi umírněnými Pražany, na straně Rožmberků i v řadách pronásledovaných řeholníků.

Kniha popisuje růst revolučních nálad v zemi, budování Tábora, první křižácká tažení do země, bitvu u Sudoměře, na Vítkově, pod Vyšehradem a u Kutné Hory i další, zápas o Čtyři artikuly pražské, zánik sekty adamitů, štěpení kališnického tábora a smrt Jana Želivského i Jana Žižky.

Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako husitství. Proč se Vlastimil Vondruška pustil do psaní takto náročného a rozsáhlého díla?

Nejvěrohodněji

„Neuralgickým bodem našeho chápání českých středověkých dějin je husitství. Žádná doba není poznamenána ideologií tolik, jako události první poloviny patnáctého století. Ale pohled na husitství se významně podílel na našem pojetí národa i vlastenectví, ale třeba na představách sociální spravedlnosti ve smyslu dobrém i špatném. Chci přiblížit husitství co nejvěrněji, ale jinak než starší autoři," vysvětluje autor epopeje.