Studenti středních škol v Libereckém kraji se bouří proti výsledkům maturit. Tvrdí, že Cermat, který jejich státní část organizuje, je poškodil, když jim dal zbytečně špatnou známku ze slohu. I proto se letos k přezkoumání svých prací odvolalo sedmkrát více studentů než loni.

Problém je sloh

„K dnešnímu dni máme evidováno celkem 173 žádostí o přezkoumání průběhu a výsledků maturitní zkoušky. Z toho je 169 žádostí proti státním maturitám. Z nich je 154 žádostí o přezkoumání z předmětu český jazyk a literatura, tj. sloh," potvrdila Deníku Jiřina Princová, ředitelka odboru školství Krajského úřadu Libereckého kraje s tím, že loni se proti výsledkům z češtiny odvolalo 17 studentů.
Krajský úřad těmto studentům však nemůže pomoci, přestože počty odvolání považuje za alarmující. „Jsme v tomto případě jen v roli pozorovatele. Státní část maturit přezkoumává opět Cermat, my vyřizujeme pouze agendu," poznamenala Princová.

Nepochopili zadání

Náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl (ČSSD) vysvětluje, že většina neúspěšných studentů udělala tu chybu, že nepochopili zadání a psali něco jiného, než měli. „Pak tvrdí, že kdyby jejich práci opravovali učitelé z jejich školy, nebyly by výsledky tak subjektivní. Těžko však říct, co je subjektivní. Jestli hodnocení od učitele, který je z dané školy a studenty osobně zná, a nebo od učitele, který je nikdy neviděl," ptá se Cikl. Velké počty odvolání také brání neúspěšným studentům v přijetí na vysoké školy. Pořád totiž nevědí, jestli odmaturovali.

Dvojkař dostal pětku

„Přijali mně na Technickou univerzitu Liberec, ale pak jsem se dozvěděl, že mám ze slohu pětku. Podal jsem odvolání. Rodiče teď doma trnou hrůzou, jestli mi to dají nebo nedají. Přitom z češtiny jsem měl vždycky nejhůř za dvě," zlobí se Tomáš, neúspěšný maturant ze Střední průmyslové školy stavební v Liberci. A není sám. Rozčilují se i studenti, kteří sice státní maturitu složili, ale nelíbí se jim známka.
„Čeština mi nikdy nedělala problém. Dokonce mě přijali na pedagogickou fakultu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. A pak mi třídní sdělila, že mám čtyřku ze slohu. Hodně mě to mrzí, ale odvolávat se nebudu. Přitom ani nevím, kde jsem udělala chybu. Opravené práce si nemůžeme přečíst a podívat se, co bylo špatně," zlobí se Martina M., studentka Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Liberci.
Krajský úřad slibuje, že výsledky přezkumů sdělí studentům ihned po doručení, zákonná lhůta je ale 30 dnů. „Vzhledem k tomu, že nárůst počtu žádostí je téměř 7násobný, jedná se o velké penzum práce. Pokud od Cermatu v dané lhůtě obdržíme výsledky přehodnocení, budeme rozhodovat ihned," slibuje Jiřina Princová.