Před muzeem v sobotu mašírovali vojáci v uniformách, ládovali své zbraně střelným prachem a když vystřelili, ozvala se ohlušující rána. Severočeské muzeum připomínalo obyvatelům Liberce období napoleonských válek. Liberecký spolek vojenské historie předvedl výstroj a zbraně nejen z období napoleonského.

„Začali jsme se v muzeu více věnovat vojenské historii. Loni jsme oslavovali 255. výročí bitvy u Liberce v rámci Sedmileté války. Ve čtvrtek jsme otevírali výstavu k válce v roce 1966. Sobotní akce připomněla dvousetleté výročí přítomnosti Napoleona Bonaparteho v severních Čechách. Dnes už se dá říct i v okresu Liberec," řekl ředitel muzea Jiří Křížek.

Dvě přednášky

Kromě přehlídky uniforem a zbraní mohli Liberečané vyslechnout dvě zajímavé přednášky Napoleonův svět umění okem Napoleonovým a Rakouští ženisté za napoleonských válek.

NÁBOR NOVÝCH ČLENŮ

Spolek vojenské historie Liberec

Zajímáte se o vojenskou historii?

Kontakt:

email: svhliberec@seznam.cz

telefon: 723 231 983

web: www.svhliberec.wz.cz

„První připomněla zajímavé téma. Pan Kastelán měl krásnou přednášku o tom, jak politici ovlivňovali umělce v zadávání děl. Třeba, když se některá osoba u dvora stala nepohodlnou, tak ji z obrazů odstranili či přemalovali. Druhá přednáška byla zaměřená na vojenskou historii na rakouské ženisty," dodal ředitel Severočeského muzea.

Zdravý chrup

Přehlídku uniforem a zbraní doprovázela také neformální přednáška plná zajímavostí a kuriozit. Například někteří z vojáků museli mít kvůli svým zbraním zdravé zuby, aby jimi mohli odtrhávat nábojnice. Někteří si tedy chrup záměrně vymlátili. Pak byli ale třeba převeleni tam, kde nebylo nutné mít zdravé zuby.

Při střílení padaly také rozkazy v němčině, takže ukázky byly značně autentické. Na konci také proběhla soutěž v pěchování a střelba mezi vojákem sloužícím ze začátku 19. století a vojákem z šedesátých let 19. století. „Náš spolek se zabývá sběratelstvím, faleristikou, ale i badatelskou činností, pořádáme přednášky a účastníme se historických akcí," dodal.

ROZHOVOR

Uniforma stojí čtyřicet tisíc

Napoleonskou sobotu v Severočeském muzeu spolupořádal Spolek vojenské historie z Liberce, o jeho aktivitách a sběratelství historických předmětů více prozradil v rozhovoru člen Petr Fiala.

Jakými obdobími se Spolek vojenské historie zabývá?

Náš spolek se zabývá historií převážně válek napoleonských, válek 1866 a první světovou válkou, ale zajímáme se i o jiná období, také o světové dějiny a dějiny z okolí Liberecka.

Čemu všemu se váš spolek věnuje a jaké akce pořádáte?

Snažíme se propagovat historii, pořádáme také přednášky pro školy a veřejnost. Sběratelství, faleristika a jiná odvětví, která patří k military tématu. Není to jen o tom, že se účastníme historických akcí v dobových uniformách, ale snažíme se i o badatelskou činnost a jiná odvětví historie.

Na kolik peněz vyjde jedna uniforma rakouského ženisty?

Výrobci těchto uniforem už dávno nejsou. Musíme pátrat v historii, abychom dokázali zrekonstruovat tyto uniformy. Není to levná záležitost. Uniformu, na kterou se ptáte, kterou mám na sobě, vyjde kompletně i se zbraní na čtyřicet tisíc korun. Máme šikovné švadleny, které se nebojí těchto dobových střihů a které nám ty uniformy šijí.

Nemáte problém sehnat i vhodné látky?

Ano. Problém je i s látkou. V dnešní době umělých plastových vláken není jednoduchá věc sehnat dobové sukno. Celkově výroba těchto věcí je složitá, protože je nedostatek šikovných řemeslníků.

Jak sháníte a vyrábíte zbraně?

Určitá skupina lidí se zabývá i výrobou historických zbraní. Těch je zaplaťpánbůh relativně dost. Vytváří je podle originálů.