Denně tam projede zhruba 17 000 aut, včetně kamionů. Náměstí Českého ráje v Turnově je tak co do dopravní vytíženosti jedním z nejproblematičtějších míst ve městě. Často tam musí lidé dlouho čekat, než se jim podaří v půlce náměstí přejít na druhou stranu. Nebezpečný je i samotný přechod pro chodce v Hluboké ulici, tedy těsně před vjezdem na náměstí. „Je to snad nejužší místo v Turnově a z pohledu řidičů i chodců hodně problémové. Proto jsme se rozhodli pro stavební úpravu," říká starosta Turnova Tomáš Hocke.

ČASTÉ OHROŽENÍ

Řidiči, kteří přijíždějí zespoda Hlubokou ulicí, totiž často spatří chodce, který přichází zpoza rohu restaurace Belgický dvůr a chce přejít až na poslední chvíli.

„Chodci zase mají problém s tím, že chodník před Belgickým dvorem i protější restaurací Korunní princ je příliš úzký, dva lidé se tam stěží vyhnou. Takže chodci často vbíhají do přechodu, aby uhnuli někomu jinému na chodníku, jenže tím ohrožují sami sebe, protože často vlítnou autům téměř pod kola," popisuje situaci Hocke.

Radnice se tak snažila problém řešit, jednání s památkáři a dopravními odborníky ale trvala rok a půl. Výsledkem je, že problematický přechod se posune o pár metrů blíž do náměstí. Úzký chodník kolem rohu Belgického dvora se pak rozšíří zhruba o dva metry, čímž se trochu posune i vjezd do ulice Antonína Dvořáka. Součástí stavby je rovněž přemístění kanalizační vpusti a veřejného osvětlení. Někteří lidé se ale obávají toho, že posunutím přechodu o pár metrů výš se zase ztíží výjezd autům od restaurace Korunní princ.

KONEC LOUŽÍM

Podle starosty se ale posunutím přechodu zbaví Turnov i letitého problému, který představovala louže těsně nad dosavadním přechodem. „V tom místě se stýká asfalt s dlažebními kostkami a při každém dešti se tam utvořila obrovská louže. Tudíž všichni, kteří šli tím úzkým místem kolem, byli od aut postříkaní. Když teď bude přechod výš a chodník širší, bude to lepší," usmívá se starosta, který i tak očekává od veřejnosti kritiku.

Kvůli stavebním úpravám totiž platí dopravní omezení. Do 14. srpna se nebude smět z náměstí odbočit do ulice Antonína Dvořáka a od 15. srpna bude uzavřena pro dopravu celá spodní část náměstí a to až do konce srpna. Centrum Turnova tak čekají do konce prázdnin dlouhé kolony a objížďky.

„Bylo by dobré předělat také někdy přechod od informačního centra ke kostelu na druhé straně náměstí. Tam když jede auto, tak je jak na moři a pro lidi je to hodně nebezpečné," uvedla na facebooku Turnova Radomíra Malá.