„Konstrukce musela být před samotnou stavbou modelována ve 3D formě, následně rozkreslena do přesné dílenské dokumentace a až pak vyrobena,“ přiblížil technický náměstek muzea Jan Pleštil.

Pak byla po kusech převezena na místo stavby a dělníci ji složili. Až pak se mohlo začít se zaměřováním skleněných ploch. Dostavba se tak prodloužila o cirka půl roku. Kvůli tomu narostla i cena z původních 53 na 58 milionů.

V těchto dnech se na konstrukci objevují první skleněné plochy. Sklít tu budou až do konce listopadu. V únoru má začít sloužit nejnižší podlaží, které nabídne technické zázemí, bude zde instalován zdroj tepla nebo garáže.

První návštěvníci do části přístavby vstoupí zřejmě v létě příštího roku. Nejpozději při startu výstav v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2020. Od 20. června tu mohou zájemci zhlédnout výstavu skleněných svítidel, která bude instalována ve výstavním sále přístavby, tedy ve třetím, nejvyšším podlaží.

Stavba Krystalu už nyní budí vášně. „To byl úmysl. Někdo říká, že je to skvělé, jiný, že jsme historickou budovu zhyzdili. Nikoho ale nenechá Krystal klidným,“ poznamenala ředitelka Muzea skla a bižuterie Milada Valečková.

Krystal má neustále svítit a bude tak výrazně vidět ze silnice spojující Jablonec s Harrachovem. „Bude to vizuální reklama muzea, věříme, že to k nám přitáhne i lidi, kteří tudy jen projíždějí,“ přiblížil hlavní kurátor muzea Petr Nový.

Slibovanou stálou expozici vánočních ozdob pak otevřou zřejmě až před Vánoci 2020. Do prvního kola výběru zhotovitele expozice se totiž přihlásila jediná firma, ta ale nesplnila veškeré podmínky. Proto muzeum přepracovalo a doplnilo dokumentaci, čímž předpokládaná cena dodávky stoupla z 11 na 13 milionů korun.

Druhá soutěž se vyhlásí v listopadu, výběr vítězného projektu pak proběhne v únoru příštího roku. „Pokud se vše podaří, chceme expozici pro sebe a návštěvníky rozbalit jako dárek k Vánocům,“ sdělila Valečková.

World of Wonders nebo-li svět zázraků. Tak se bude expozice vánočních ozdob jmenovat. Autorem návrhu je světoznámý designér Jakub Berdych. A nebude to standardní expozice, nýbrž zážitková. „Návštěvníka provede scénografický příběh. Narazí tu na moře vánočních ozdob, loď, mrakodrapy. Zhlédne autorský film, který umělecky ztvární výrobu ozdob,“ prozradil Nový.

Netradiční bude i systém instalací. Vánoční ozdoby budou zavěšeny na magnetických tyčkách a ty na kovové pozadí. Tato technologie dovolí vytvářet 3D instalace. Do budoucna chce muzeum pořádat sympozia vánočních ozdob. Designéři by měli vytvářet návrhy ozdob, výstupy pak mohou využít firmy z oboru.