Nadace Partnerství pořádá anketu Strom roku již třináct let. V průběhu této doby obdržela více než 1 000 návrhů na Strom roku a do hlasování se zapojilo více než 472 tisíc lidí. Hlasující v anketě přispěli na výsadbu a ochranu stromů v naší zemi částkou téměř dva miliony korun. Úspěšný model ankety se nadaci podařilo zavést také do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol v těchto zemích pak postupují do mezinárodní ankety nazvané Evropský strom roku. Loni tak Česko reprezentoval Dub ochránce z Višňové na Liberecku.

Anketa je skvělou příležitostí pro všechny aktivní lidi, kteří mají chuť udělat něco pro stromy ve svém okolí. Výtěžek zpoplatněného hlasování poputuje zpět k navrhovatelům a ti jej budou moci použít k výsadbě stromů, odborné péči o ně nebo vytvoření propagačních materiálů o stromech. Podrobnosti o tom, jak strom přihlásit, jsou dostupné na www.stromroku.cz.

Anketa pro stromy s příběhem

Anketa hledá stromy s historií a příběhem. V minulých ročnících se objevily staré stromy se zajímavou minulostí nebo spojené s různými pověstmi mezi nimi například tisíciletý Pernštejnský tis, Kotelská lípa nebo Popovský jasan.

Harmonogram ankety:Přihlaste svůj strom
od 21. 3. 2014 do 30. 4. 2014
Hlasujte
od 15. 6. 2014 do 10. 10. 2014
Slavnostní vyhlášení
od 11. 10. 2014 do 21. 10. 2014
Výsledky ankety
od 18. 10. 2013 do 21. 3.2014

„Své zastoupení v anketě najdou také stromy, jejichž věk sice není tak úctyhodný, ale o to větší mají příběh. Připomeňme třeba Lidickou hrušeň, která přežila vyhlazení obce, nebo dub z Višňové, který svým kmenem při povodni zachránil domy i lidské životy," říká Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Jak do soutěže nominovat strom?

Navrhnout svého kandidáta může kdokoli jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Přihlášku je možné zpracovat vlastním způsobem, ale měla by obsahovat základní informace o stromu (druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice), jeho příběh a fotografii.

Co v přihlášce neopomenout

„Pokud by strom postoupil mezi dvanáct finalistů, bude soutěžit o přízeň veřejnosti ve zpoplatněném hlasování. Výtěžek pak mohou navrhovatelé využít například k ošetření stromu nebo výsadbě nových," vysvětluje Andrea Krůpová.

Důležité je tedy podle ní v přihlášce také popsat, na jaký účel by se peníze získané anketou použily a kdo bude na projektu spolupracovat.

Nominaci je potřeba zaslat do 30. dubna na adresu Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno, nebo na e-mailovou adresu stromroku@nap.cz. Podrobný popis, jak postupovat, mohou zájemci nalézt na www.stromroku.cz.

Dosavadní finalisté z Ústeckého a Libereckého kraje a jejich umístění v celostátní anketě:
20022. místo: Nepomyšlská lípa (lípa srdčitá), obec Nepomyšl, stáří 320 let
7. místo: Kotelské lípy (lípa velkolistá), osada Kotel u Osečné, 400-550 let

2003
5. místo: Chlumecký dub (dub), Chlumec u Ústí nad Labem, 100 let
12. místo: Těpeřské lípy (lípa malolistá), Těpeře u Železného Brodu, 300 let

2004
7. místo: Buk v Budlíně (buk lesní), Žerotín u Loun, 150 let
9. místo: Rohanův buk (buk lesní kultivar Rohan), Turnov, Maškova zahrada, 120 let

2005
5. místo: Největší jilm (jilm vaz), osada Poustka u Višňové, 200 let
12. místo: Lípa v Radonicích (lípa malolistá), náměstí v Radonicích, 200 let

200611. místo: Varnsdorfská hruška (hrušeň obecná), Truhlářská ulice ve Varnsdorfu, 100 let

2007
4. místo: Školní buk v Jablonci nad Nisou (buk lesní červenolistý), Mšeno nad Nisou, zahrada školy na Průběžné ulici, 80 let

2008
4. místo: Schillerův dub (dub zimní), Stráž nad Nisou, 108 let
20091. místo: Lípa v obci Kotel Osečná (lípa velkolistá), 950 let
10. místo: Žeberská lípa (lípa velkolistá), nedaleko Kundratické myslivny u Vysoké Pece na Chomutovsku, 700 let

2010
5. místo: Borovice v blízkosti ZŠ v Duchcově na Teplicku, 60 let
12. místo: Přáslavický dub (dub letní), Přáslavice na Semilsku, 600-700 let

2011
12. místo: Alej na Kamenném vrchu v Chomutově (37× dub letní, 2× lípa malolistá), celkem 70 200 let

2012
7. místo: Dub letní v Proboštově na Teplicku, 300 let

2013
1. místo: Dub ochránce (dub letní) ve Višňové na Liberecku, 150 let
9. místo: Lípa v Krupce Unčíně (lípa malolistá), 300 let

Nadace Partnerství již 23 let pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, péči o zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit. Společně se čtyřmi sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership Association.

www.nadacepartnerstvi.cz

Celostátní anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství již od roku 2002. Hlavním cílem ankety je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí. Do finále ankety postupuje 12 stromů, o vítězi rozhoduje veřejnost prostřednictvím zpoplatněného hlasování. Výtěžek hlasování směřuje zpět do místní komunity a ta jej použije k výsadbě stromů, jejich ošetření nebo pro vytvoření propagačních materiálů o stromu.

Vítěze ankety Strom roku nadace oceňuje vždy u příležitosti Dne stromů, který se v ČR slaví 20. října. Strom roku získává arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a vítězstvím se nominuje do mezinárodní ankety Evropský strom roku.

Podrobné informace najdete na: www.stromroku.cz