Nebezpečný parazit číhá všude. Hygienici zaznamenávají čím dál více případů, kdy si lidé z přírody přinesou klíšťata. „Při letošních kontrolách na dětských letních táborech zdravotníci potvrdili nárůst přisátých klíšťat u dětí i dospělých," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Mezi nejčastější a zároveň nejzávažnější onemocnění, která klíšťata přenášejí, patří klíšťová encefalitida a Lymská borelióza.„Přesně počty nemocných zatím nelze určit kvůli časové prodlevě nástupu příznaků. Za květen už ale máme hlášené dva případy onemocnění klíšťovou encefalitidou jen v Libereckém kraji," upřesňuje Zuzana Balašová.

Klíšťovou encefalitidou může onemocnět každý, a to bez ohledu na věk. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování. Proti Lymské borelióze ovšem očkovací látky neexistují, léčí se antibiotiky. V nejzávažnějších případech mohou tato onemocnění končit úmrtím.

„Je to možná překvapivé, ale klíšťata jsou aktivní už od teplot kolem deseti stupňů nad nulou," říká Zuzana Balašová.

Na očkování tedy není nikdy brzo, ani pozdě. K dostání je i dětská vakcína pro batolata od jednoho roku. „Nechat se očkovat je možné kdykoliv během celého roku," připomíná Zuzana Balašová.

„Liší se jen intervaly mezi první a druhou dávkou. Ty jsou v zimě podstatně delší, od jednoho do tří měsíců, zatímco v létě se zkracují na pouhé dva týdny," informuje Zuzana Balašová.

Orientuje se podle pachu

Mezi lidmi koluje o klíšťatech hodně mýtů a polopravd. Rozhodně klíšťata na člověka neskáčou ze stromu.

„Pohybují se většinou v travnatých porostech nebo houští. Důležité je určitě nosit dlouhé kalhoty, ponožky a po návratu z přírody oblečení řádně vyklepat a prohlédnout se," upozorňuje Zuzana Balašová. Klíště ke svému životu potřebuje vlhkost, takže jej potkáte na březích rybníků, v listnatých lesích a obecně tam, kde je porost od deseti centimetrů až do výšky jednoho a půl metru.

Rozhodně si klíště nevybírá oběť podle sladkosti krve. Orientuje se podle pachu, odpudivý účinek mají pouze repelenty. Efekt je jen dočasný, takže ani na ně se nelze stoprocentně spolehnout.

Olej, rozmačkat a holé ruce? Ne

Pokud si nezvaného hladovce s procházky přinesete, určitě neplatí rady našich babiček klíště udusit olejem a pak s ním kroutit ať doleva nebo doprava.

„Důležité je ho včas a správně odstranit. S prodlužující se dobou přisátí se zvyšuje riziko přenosu onemocnění," radí Zuzana Balašová.

Nejprve místo zakápněte dezinfekcí, pak klíště uchopte pinzetou nebo speciálními kleštičkami a viklavými pohyby jej opatrně vytáhněte z kůže. Dejte přitom pozor, abyste ho nepřetrhli. Místo přisátí pak znovu potřete dezinfekcí.

„Lidé rozhodně nesmí klíště mačkat, nebo s ním manipulovat holou rukou," varuje Zuzana Balašová.

Klíště infekci přenáší v momentě, kdy začne sát krev a vypouštět sliny do rány. V samotných kusadlech však nákaza není. Takže nepanikařte, jestliže vám po odstranění klíštěte zůstanou v kůži. Tělo si s nimi poradí podobně jako s třískou.

Více nemocných je už jen v Rusku

Tyto nenápadné parazity najdete prakticky všude. Objevují se jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech. Stěhují se dokonce i do větších nadmořských výšek, kam je zanášejí hlavně ptáci nebo lesní zvěř. Možná tomu nebudete věřit, ale Česká republika je zemí s druhým nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě i ve světě, překonává ji jen Rusko.

Kde na vás klíště může „skočit":

•Klíště je aktivní už od 10 stupňů Celsia

•Pohybuje se všude v přírodě, v travinách od 10 centimetrů výšky, v houštinách do výšky přibližně do 1,2 metru

•Klíště může přinést i domácí mazlíček

•Přisaje se i při neopatrné manipulaci po odstranění z jiného hostitele

Autor: Nikola Bursová