„Stát na obce přenáší stále víc povinností, ale už ne přiměřené finanční prostředky. Pošta uvádí, že její projekt Partner je inspirován systémem v Rakousku či Německu, jenže něco jiného je inspirace a realita. Obce se v zásadě spolupráce s Českou poštou nebrání, ale jde o peníze," zdůraznil ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

Podobně hodnotí situaci poslanec Václav Horáček z Liberecka. „Starostové jsou sice ochotní, nabízejí prostory. Problém ale je, že už neumí zaplatit pracovní sílu. Pošta dává paušálně jen šest tisíc," uvedl Horáček.

STATISÍCE ROČNĚ V MALEČOVĚ

Šetření České pošty se nelíbí ani starostovi Malečova na Ústecku Petru Kůstkovi. „Spravujeme deset katastrálních území. Byli jsme nuceni vstoupit do projektu Partner 2, který jsme si vybojovali, protože jsme nechtěli pouhé odběrné místo. Provozování pošty nás ale stojí několik set tisíc korun ročně a stát nám žádnou kompenzaci nedá. Co nás stojí pošta, o to musíme omezit investice," stěžuje si.

Podobnou situaci musela řešit i Rtyně nad Bílinou na Teplicku. Pošta Partner tam funguje od července 2012.

„Byli jsme jedni z prvních v republice. Do projektu jsme museli vstoupit, protože podle pošty byla zdejší pobočka ztrátová. Poštovní služby pro zhruba 800 obyvatel obce a spádových místních částí jsme chtěli zachovat, proto jsme provoz vzali pod obec. Pobočka už funguje velmi dobře díky komunikaci mezi naší poštovní pracovnicí, obcí a pracovnicemi řídicí pošty v Teplicích," uvedl místostarosta obce Marek Bula.

POŠŤAČKA JEN NAPŮL

Vlastní poštu museli zřídit i v Hrobčicích na Teplicku. Pracovnice, která se stará o poštovní agendu, pomáhá i s administrativou úřadu. O náklady na provoz se obec dělí s poštou. „Má to zhruba 50 na 50. Polovinu pracovní doby věnuje úřadu, druhou poště," řekla starostka Hrobčic Jana Syslová.

V Žalanech u Teplic mají vesnickou poštu v přízemí rodinného domu. „Dům byl pošty, ale ta ho asi kvůli snížení nákladů na provoz prodala soukromé osobě, která se zavázala nechat v pronájmu prostory pro poštovní potřeby," popsala Dagmar Mouková z obecního úřadu v Žalanech.

V Ústeckém kraji Pošta Partner funguje například v Markvarticích u Děčína, Doksanech a Hrobcích na Litoměřicku, Brandově na Mostecku či Liběšicích u Žatce. V Libereckém kraji jsou soukromé pobočky třeba v Kunraticích u Cvikova, Lázních Libverda či Bedřichově.