Policie zřejmě dopadla zloděje, který na přelomu roku poškodil symbolický hřbitov horolezců v Českém ráji. Odnesl tehdy deset tabulek se jmény horolezců, kteří zahynuli v českých horách i v zahraničí.

„Police ho dopadla v pátek, když se část lupu snažil zpeněžit v jedné sběrně na Pardubicku," řekl mluvčí semilské policie Petr Kmínek. Pětatřicetiletý muž z Královéhradecka byl v minulosti trestaný. Policie ho obvinila z krádeže, vzhledem ke škodě 110.000 korun mu hrozí až pětileté vězení.

Krádež štítků se jmény ze symbolického hřbitova byla policii nahlášena ve středu 2. ledna.

„Jde o štítky o rozměru deset krát sto centimetrů, každý z nich váží kolem 14 kilogramů, na tabulkách byla jména horolezců, která ale zloději vybrousili," řekl Kmínek. Štítky jsou podle něj z bronzu a dalších slitin a policie je vrátí TJ Český ráj, která hřbitov spravuje.

Všechny tabulky ještě nenašli

„Pátrání ale nekončí, stále ještě nemáme všechny tabulky," vysvětlil Kmínek. Muž je podle něj stíhán na svobodě, pachatelů ale bylo zřejmě víc.

Symbolický hřbitov byl v Hruboskalském skalním městě otevřen v červenci 1971. Myšlenka na jeho vytvoření vznikla v 60. letech minulého století, definitivní impulz k jeho vzniku dala ale až tragédie expedice Peru 1970, kde zahynula 15členná výprava horolezců.

Na tabulkách jsou jména horolezců, kteří zahynuli ve zdejším Skaláku, ale i na dalších místech republiky a ve světě. Zejména o Vánocích je symbolický hřbitov místem vzpomínkových setkání, na Štědrý den tu pro přátele, kamarády a známé bývá bohoslužba. Autory památníku jsou akademický sochař Jiří Seifert a architekt Josef Patrný.

Tabulky se jmény mrtvých horolezců jsou pod prostou symbolikou puklého slunce. „Jsme z toho dost nešťastní, 40 let to tam bez problémů vydrželo," poznamenal Miloslav Homolka, předseda TJ Český ráj, která se o pietní místo stará.

Podle Homolky se podařilo policii získat zpět sedm z deseti desek. „Zatím nevíme, v jakém jsou stavu," poznamenal. Památník horolezců mezi tím pracovníci TJ zabezpečili, aby podobnou krádež v budoucnu výrazně ztížili.