Pohřešovaný muž

Muž se ztratil v pátek odpoledne. „Kolem půl desáté večer oznámila dcera že pohřešuje svého devětašedesátiletého otce, který odešel ze svého bydliště v půl třetí odpoledne a zamířil si to na hřbitov do Raspenavy," uvedla mluvčí policie Jana Světlá.

Muž se však ze hřbitova do nočních hodin nevrátil domů a ani o sobě nedal svým blízkým vědět. Hejničtí policisté na základě oznámení dcery zkontrolovali zdravotnická zařízení. Mimo jiné navštívili i osoby z příbuzenstva pohřešovaného muže. Policisté na seniora ale nenarazili. O jeho výskytu nebyly ani žádné zprávy.

Pátrací akce

Okolo třiadvacáté hodiny tak byla vyhlášena pátrací akce. Zapojili se do ní profesionální hasiči z Raspenavy a jejich dobrovolní kolegové z Raspenavy, Hejnic, Frýdlantu, ale i záchranáři Horské služby, vojáci, psovodi, policisté z Hejnic a Frýdlantu včetně cizinecké policie. Zúčastněné složky integrovaného záchranného systému se sešly u čerpací stanice v Raspenavě. „Hasiči prováděli průzkum určené trasy, kontrolovali i prostory kolem silnice, zda se někde pohřešovaný muž nenachází zraněný," informovala mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Několikahodinové rozsáhlé pátrání bylo krátce po třetí hodině ranní přerušeno. „O pár hodin později byl ale jednotkám znovu vyhlášen poplach a v pátrání se pokračovalo," dodala Štrauchová.

Nalezeno tělo

V sobotu kolem desáté hodiny dopolední pátrání ale definitivně skončilo. „Pohřešovaný devětašedesátiletý muž byl na louce v katastru obce Raspenava nalezen bez známek života," upřesnila Světlá. K místu nálezu těla muže vyjela záchranná služba. „Lékař už mohl jen konstatovat smrt," sdělil ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík.

Proč senior zemřel, nyní vyšetřují policisté. „Lékař nedokázal určit přesnou příčinu smrti pohřešovaného muže," vysvětlila Světlá.

Prevence

Nejčastěji se záchranáři v terénu setkávají s kolapsy diabetiků a kardiaků. Podle Mackovíka patří mezi nejhorší případy opilí lidé v zimě, kdy u nich dochází snadněji k podchlazení. Zároveň dodává, že nejdůležitější je prevence. Lidé, kteří vědí, že jsou nemocní, by neměli chodit sami do přírody, plavat a podobně. Nikdy nemohou vědět, kdy je jejich zdraví zklame.

Tísňová tlačítka

V republice se mimo jiné testují tísňová tlačítka, která senioři při sobě nosí a v případě zdravotních potíží jej stisknou, čímž k sobě přivolají pomoc. „Funguje to v domácí péči, tento systém ale není rozšířen do terénu, jako jsou Jizerské hory," dodal Mackovík. V terénu by tak měl postačit lidem mobilní telefon. Na druhou stranu ne všude je dostatečný signál pro přivolání pomoci.

Statistiky

V Libereckém kraji se od prvního ledna do včerejšího dne pohřešovalo 386 lidí, z toho 42 seniorů a 81 nezletilých.

Horská služba eviduje od prvního prosince 2012, kdy začíná zimní sezóna, ke včerejšímu dni na území Jizerských hor 19 pátracích akcích po ztracených osobách. „Sedm pátraček bylo v zimním, zbylých dvanáct v letním období," potvrdil mluvčí Horské služby Radek Zeman. Záchranáři pátrali v Jizerkách během léta po ztracených osobách nejvíce ze všech českých hor. „V zimním období byly Jizerské hory v počtu pátracích akcích na druhém místě ," dodal Zeman.