Zatímco velké postavy Bobíka, Myšpulína, Fifinky a Pindi pózovaly na focení, ze stánku Sváťova dividla se ozýval jadrný hlas Sváti Horvátha: „Komentovaná prohlídka zámku je až za hodinu, ještě máte čas na pohádku.“ Jeho komunikace s malými diváky nezapře dlouholetou zkušenost, otázkami se je snaží vtáhnout do děje a stranou nenechá ani dospělé. „A teď se pozdravím se všemi dědečky. Dobrý den!“ A protože moc dědečků odvahu k opětování pozdravu nenajde, odpoví si Sváťa hlubokým hlasem sám.

I když většina dětí Pohádku o Koblížkovi v podání Sváťova dividla zbaštila, našly se i výjimky. „Jdeme tam,“ dožadoval se dvouletý Jonáš. Jeho „tam!“ znamenalo kamkoli, jen ne tady. „Je unavený, pořádně se nevyspal, takže nezabodoval ani Čtyřlístek,“ vysvětlovala jeho náladu maminka Barbora Olejáková. Velká zámecká slavnost se pomalu stává tradicí a tentokrát byla komentovaná zámecká prohlídka zaměřená na to, jak žily děti na zámku. A zdaleka ne vždy to bylo pohádkové.

Každý je rád chvíli někým jiným

Hned u vstupu je možné si změnit tvář. „Je to super,“ říká Michaela Marešová, které se ve stánku s malováním masek rodí na obličeji maska. Je hostem z daleka, neboť přijela na rodinnou návštěvu až z Olomouce. „Jezdíme sem pokaždé a zatímco ostatní už balí, tak u nás jsou pořád lidi, takže jsme tady spokojení,“ říká Petr Jiřík z České Lípy, který nabízí ve svém stánku třpytivé tetování. „A nejsou to jen děti, občas se nechají zkrášlit i dospělí,“ dodal pan Jiřík.

Slečna Marešová patří k těm návštěvníkům, kteří zvyšuji prázdninovou návštěvnost Doks. Podle loňského sčítání mají Doksy 5077 obyvatel. Díky turistům se část místních může živit v turistickém průmyslu. „Odhaduji, že dnes přišlo tak o 20 % lidí víc, než v obvyklou sobotu, když v parku neběží žádná akce,“ tipuje zámecká paní pokladní. „Ale těžko to říct s jistotou, výsledek budeme vědět až na konci dne,“ doplňuje ji kolegyně.

Vitráže zachraňují v novoborském studiu Kolektiv Ateliers.
Vitráže z Průmyslového paláce putovaly na restaurování do Nového Boru

V zámku proběhly celkem tři prohlídky, které byly komentované divadelními herci. První z nich začala ve 13.00. Stejně jako začátek celé akce. Děti měly šanci si projít stezku s atrakcemi, dospělí si mohli odpočinout u stánků s občerstvením.

Ne všichni návštěvníci se spokojili jen s atrakcemi letošního Pohádkového zámku. „Chceme se ještě podívat na Mácháč,“ vysvětlovala své plány Barbora Olejáková. Byť se o vodní ploše u Doks dnes mluví jako o jezeře, ve skutečnosti jde o rybník založený Karlem IV. V roce 1366.