Letos již pojedenácté otevřou vlastníci podstávkových domů nejen v Libereckém kraji dveře svých obydlí a dají zájemcům možnost nahlédnout do světnic objektů, které významně určují vzhled zástavby v příhraniční oblasti Čech, Německa a Polska. V neděli 31. května od 10 do 17 hodin můžete na vybraných místech spatřit specifický svět této lidové architektury.

Zapojeno je celkem 104 objektů, na Českolipsku budou otevřené dva domy. V Blíževedlích mohou zájemci zavítat do jedné ze tří dochovaných sýpek na území kraje, která byla součástí už neexistující selské usedlosti datované k roku 1700. Další podstávkový dům se otevře ve Ždírci na Doksku, kde bude v neděli přístupná přes více než 200 let stará usedlost sestávající z hlavní obytné roubené budovy a špejcharu, dnes částečně využíváná jako penzion.

Historie podstávkových domů se datuje do 15. /16. století, kdy došlo mistrovským způsobem k propojení hrázděných (německý vliv) a roubených (slovanský vliv) konstrukcí v rámci jednoho objektu.

Na území Evropy se jedná o jedinečný stavební styl, který se po staletí vyvíjel a podřizoval požadavkům jednotlivých generací. Pro žádný jiný typ stavby není tak charakteristická individualita, která předurčuje podstávkové domy k tomu, aby každý z nich byl unikátem.

„Den otevřených podstávkových domů a následně červnový Den lidové architektury jsou aktivitami, na jejichž organizaci se Liberecký kraj významně podílí. Pro všechny návštěvníky je to jedinečná příležitost obdivovat toto výjimečné kulturní dědictví našeho kraje, v případě podstávkových domů i německých a polských sousedů. Osobně velmi doporučuji si některý z přístupných domů prohlédnout," vybízí k návštěvám statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová.

Kde bude otevřeno?Blíževedly č. p. 40 (sýpka)
GPS: 50°36'35.966"N 14°24'2.040"E
prenosilovapetra@seznam.cz
Ždírec Ždírecký důl č. p. 3
GPS: 50°31'7.538"N 14°36'13.636"E
penzion@zdireckydul.cz
Všechny objekty ZDE: http://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/17362-den-otevreneho-podstavkoveho-domu.html