Zároveň si zoo připravuje pro své návštěvníky několik novinek. Tou největší je zbrusu nový chov, pod Ještědem by se měl zabydlet kůň Převalský.

„Sezóna je pro nás nádherná. Lidé chodí a už si i pomalu zvykají na nový vchod. Loni trochu bloudili, experimentovali jsme s cenami za parkování," připomněl ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo ne zrovna nejlepší sezónu.

K 23. srpnu přišlo do liberecké zoo přes 305 tisíc lidí, což je největší návštěvnost od roku 2007. Rozdíl oproti loňskému roku je 65 700 lidí.

„Letos nám příroda několik nadělila," přiznal ředitel a vysvětlil, že za vysokou návštěvnost vděčí zoo nejen letošnímu chladnějšímu počasí, které přeje spíše výletům než koupání, ale také vhodnému termínu narození bílých tygřat. „Minule se tygříci narodili těsně před prázdninami, takže řada lidí byla zklamaná, že je nevidí vůbec nebo jim vykukují jen uši," zavzpomínal ředitel.

CHYBÍ PĚT MILIONŮ

Z dlouhodobého hlediska však podle Nejedla zoo ani vysoká návštěvnost na dluhy stačit nebude. „Letošek zvládneme, ale s takovými čísly nemůžeme počítat každý rok," vysvětlil ředitel.

Jak připomněl zoologická zahrada dostává od svého zřizovatele třicet miliónů, ale ty si mezi sebou rozdělí i další organizace, které pod zoo patří, jako je například Centrum pro zvířata v nouzi nebo Divizna. Na samotnou zoo zbude tak 18 miliónů. Jak přiznal ředitel, potřebovali do rozpočtu přidat ještě pět milionů. Méně peněz totiž letos dostanou také od ministerstva životního prostředí. Zatímco v předchozích letech to bylo kolem 3,5 milionů, letos zoo očekává asi tři čtvrtě miliónu.

Roční rozpočet zoologické zahrady v Liberci je asi sto milionů, třetinu pokrývá město, třetinu samotná zoo ze vstupného a poslední třetinu tvoří peníze z gastro provozu nebo upomínkových předmětů. „Ekonomika zoo je závislá na krátkém časovém období, jeden a půl měsíce. Ale nechceme fňukat," doplnil ředitel a představil také letošní novinky.

PARAZITI I RENTGENY

„Už teď je k dispozici nová výstava, která přibližuje návštěvníkům veterinární praxi v zoo. Jak probíhají odchyty, jakou péči mají zvířata a podobně," přiblížila mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová. Lidé si na výstavě budou moci také prohlédnout parohy, zvířecí parazity nebo zvířecí anomálie. Zajímavý pohled návštěvníkům nabídnou i rentgenové snímky. Nová expozice je umístěna v dřevěném domě naproti sobům.

MÍSTO PIŽMOŇŮ KONĚ

Velkou změnu plánuje zoo na příští jaro. Pižmoně by měli vyměnit vzácní koně Převalští. Podle hlavního zoologa Luboše Melichara by se mělo jednat o linii A, kterou nechová ani jedna česká zahrada. „Tím samozřejmě nechci říci, že by byla tato linie lepší nebo vzácnější," upozornil Melichar.

Jedná se o linii chovu, která je mnohem méně početnější a měla by být prostá vlivu mongolského koníka. „Plánujeme chov tří klisen a jednoho hřebce," dodal Melichar. Samice by mohly do Liberce přijít z německých zahrad, hřebec z Ukrajiny. Chov koňů vyhodnotila zoo jako nejvýhodnější. „Nejedná se o náročný chov," potvrdil Melichar.

Před zoo se také otevírá možnost, že by mohla získat i prostory mimo areál, kde by mohli být umístěna zvířata, která se už do vlastní zoo nevejdou.