Různé programy plavání pro kojence a batolata jsou dnes velmi populární na celém světě. Statisíce dětí tyto kurzy navštěvují a i mezi rodiči mají mnoho příznivců. Začínají se však ozývat i odpůrci, kteří tvrdí, že chlor ve vodě může vyvolat různé zdravotní potíže u dětí. V pozdějším věku i astma. Jak to tedy je?

Co říkají pediatři

Česká pediatrická společnost k otázce plavání kojenců a batolat říká: „Pobyt ve vodě podporuje a urychluje psychomotorický vývoj kojenců, zlepšuje jejich pohybovou koordinaci. O skutečném plavání nemůže být ale řeč, děti si na vodu pouze zvykají a otužují se. Ovšem každá společná sdílená aktivita posiluje citovou vazbu mezi rodičem a dítětem…"

Většina pediatrů ve světě se dnes nestaví nějak záporně k těmto aktivitám, ale na druhou stranu upozorňují rodiče i na zdravotní rizika z pobytu ve vodě podchlazení, různé infekce zažívacího traktu, kůže. Trichloramin (vedlejší produkt chloru) a další aerosoly na bázi chloridových oxidantů, používaných k dezinfekci vody v bazénech, mohou vyvolávat změny v epitelu dýchacích cest a na kůži a podílet se tak u geneticky predisponovaných osob na rozvoji a spouštění alergických onemocnění (ekzémy, astma).

Chraňte zdraví svých dětí

Základní podmínkou koupání kojenců a batolat je tedy vyhovující prostředí, kvalita vody v bazénu, teplota vody a vzduchu odpovídající doporučeným limitům podle věku dětí. Je jasné, že za pravidelné kontroly jakosti vody (hygienické a mikrobiologické normy) odpovídá provozovatel bazénu. Jeho povinností je na požádání předložit provozovateli kurzu plavání kojenců a batolat řádné osvědčení. Na tom pak záleží, aby je vyžadoval a chránil tak rodiče s dětmi. Pokud tedy chcete se svou ratolestí nějaký kurz navštěvovat, ujistěte se, zda je v tomto směru bazén vyhovující. Chráníte tím především své dítě.

S plaváním batolat se začalo v USA

S plaváním v brzkém věku dítěte se začalo v sedmdesátých letech minulého století v USA jako prevencí vysokého počtu náhodných utonutí zejména dětí v kojeneckém a batolecím věku. Utonutí je v této věkové skupině jednou z nejčastějších příčin neúmyslné smrti. Každoročně na světě utone více než 170 000 dětí a mladistvých. Například v USA v roce 1970 utonulo 1100 lidí do 20 let. Rodiče s dětmi se proto ve Spojených státech účastní oficiálních výukových „vodních plaveckých programů", které jsou zaměřeny převážně na přizpůsobení se vodě a připravenost k plaveckým dovednostem.

Pediatři tedy rodiče od plavání neodrazují, ale chtějí, aby si uvědomovali nejen výhody těchto aktivit, ale i určitá rizika, která jsou s tím spojená. Například pro děti s významnou alergickou zátěží v rodině (rodiče, starší sourozenci), s opakovanými záněty středouší (otitidami) nebo záněty zevního zvukovodu (otitis externa) a děti se sklonem nebo již počínajícím ekzémem určitě nejsou vhodné.

Požadavky při plavání jsou jasně dané

Kojenci ve věku 3 - 6 měsíců

Prostředí: V průběhu kurzů musí být bazénky umístěny v odděleném prostoru od ostatního provozu koupaliště.

Voda: Napouštěná voda musí mít kvalitu vody pitné, její teplota má být 30 - 36 °C, teplota vzduchu přitom minimálně 28 °C, maximálně 30 °C.

Provoz: Ve vaně (bazénku) se koupe jen jedno dítě vedené rodičem zvenčí vany. Voda se vyměňuje po každém dítěti. Po 3-5 výměnách vody je nutná povrchová dezinfekce vany.

Kojenci ve věku 6 - 12 měsíců

Prostředí: Pro koupání kojenců je možné použít přenosné vany nebo bazénky s recirkulací vody. Připouští se přítomnost několikačlenné skupinky dětí s rodiči v bazénu. Minimální plocha vodní hladiny na jednoho koupajícího je 0,8 metru krychlového.

Voda: Kvalita vody musí odpovídat požadavkům pro tento věk (dle Vyhlášky č. 135/2004 Sb., která stanovuje hygienické požadavky na bazény pro kojence a batolata). Teplota vody je 28 - 32 °C, teplota vzduchu: 28 °C - 30 °C.

Batolata ve věku nad 12 měsíců (do 3 let)

Prostředí: Doporučuje se použít zařízení pro věkovou kategorii 6 - 12 měsíců. Bazén musí být dobře přístupný s hloubkou vody max. 130 cm. Pokud je jeho hloubka větší, koupání musí být omezeno jen na část bazénu této hloubky.

Voda: Kvalita vody je stejná jako u kojenců (podle výše uvedené vyhlášky). Teplota vody je 28 - 32 °C, teplota vzduchu: 28 °C - 30 °C.

Provoz: Rodiče mohou být s dětmi v bazénu. Maximální počet osob je dán kapacitou bazénu, přičemž minimální plocha vodní hladiny na jednoho koupajícího činí jeden metr krychlový.

V Litoměřicích je o plavání zájem

O kurzy plavání batolat je na severu Čech velký zájem.

„Na plavání se synem Ondrou už chodíme. A rádi. A žádné obavy o jeho zdraví nemám, vzhledem k tomu, že dětičky v prvních kurzech plavou v úplně odděleném bazénku, ve kterém je jiná voda než v bazénu určeném pro větší děti. Ta navíc neustále cirkuluje, tak se nějaké případné škodlivé působení na děti naprosto minimalizuje. Myslím si, že v rámci otužování je plavání jednou z nejpřirozenějších činností. Každá maminka musí přihlédnout k individualitě organismu svého dítěte, stejně jako k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Ondrášek mohl chodit již od čtyřech měsíců, ale to se mi zdálo opravdu brzy. Začali jsme tedy v půl roce," říká Miroslava Holemá z Litoměřic a dodává:

„Ondrovi se plavání moc líbí, ve vodě je spokojený. Nikdy tam nebrečel a učí se poměrně rychle. Obvykle kurz bývá dvakrát týdně. My, bohužel, chodíme jen jednou, protože je o plavání s dětmi obrovský zájem a kapacita nestačí. Pro mě je určitě fajn potkat tu další maminky se stejně starými dětmi, které řeší podobné problémy jako já. Často se po několika hodinách plavání vídáme i mimo kurz."