Radnice hodlá zakoupit zanedbané pozemky

A nejde přitom o žádný malý plácek, ale o dva hektary. „Problém je, že je to prostor v samém centru Turnova. Jednou za dva tři roky se tu objeví nějaký investor, že tam chce postavit obchodní centrum, ale vždycky z toho sešlo. A pro nás už je nepřijatelné, aby v centru města byla takováhle skládka odpadů," líčí starosta Tomáš Hocke. Koňský trh totiž pokrývají obrovské hromady sutě, která v areálu zůstala po demolici bývalých jatek a masny. Kromě toho, že se z nich práší, představují haldy zeminy, rozdrcených cihel a panelů i nebezpečí v případě povodní. Koňský trh totiž leží v zátopové oblasti Jizery.

prostor při demolici vstupu do staré masny v roce 2008.

KONEC NÁKUPNÍHO SNU?

Zarostlý obří pozemek je přitom jednou z mála volných rozvojových ploch v centru Turnova. Už přes sedm let tam měl stát obchodní komplex za 190 milionů korun. Vybudovat ho chtěla firma Real Garant, která je stále majitelem lokality. Od roku 2009 je ale firma kvůli ekonomické krizi v úpadku a vše teď spravuje insolvenční správce. „Obrátili jsme se na insolvenční soud, že bychom pozemek rádi odkoupili. Nechali jsme si udělat znalecký posudek, který cenu pozemku odhadl na 18,5 milionu. Nechceme nečinně přihlížet tomu, že se s touto zanedbanou plochou v centru města tak dlouho nic neděje. Jsou tam ještě dva domy určené k demolici, kam se stahují bezdomovci a vandalové, množí se tam potkani," vysvětluje Hocke.

Nabídku k prodeji by město mělo poslat do 14 dnů. Na místě by radnice ráda viděla bytové domy o třech patrech s parkovými plochami, parkovištěm a parterem domů komerční menší obchůdky či služby. „Nechceme tam žádný velký hypermarket, jak bylo plánováno, protože se obáváme, že by to zlikvidovalo drobné obchodníky v centru Turnova," dodal Hocke s tím, že samo město stavebníkem být nechce. Jednotlivé pozemky by pak prodávalo případným investorům.