„Zemřel nejmenší (postavou) český herec a hlavně můj kamarád Jirka Krytinář. Fajn chlap, nikdy nezkazil žádnou legraci a opravdu jsme toho na akcích hodně prožili," sdělil Jiří Rámeš, majitel a šéf fotbalového Arabela Teamu, s nímž Jiří Krytinář spolupracoval.

Na herce vzpomínají i další kolegové a přátelé. „Jiří byl kamarád, byli jsme malý a velký muž. Podle genealogie jsme byli u příbuzní, přes mnoha kolen. Jiří byl malý a já velký. Když jsem mu řekl, že jsme příbuzní, tak mi odpověděl, že to věděl a proto byl na mě vždy hodný. Jiří byl velký chlap, který byl jen malý," sdělil herec Jiří Maria Sieber.

„Jiříček Krytinář s námi letošní rok nebude na našem Charitativním maratonu. Věřím, že se na nás bude dívat z nebíčka, se všemi, kteří nás tam shora ochraňují," vzpomněla Martina Zelinková, organizátorka charitativních zumba maratonů ve Smržovce.

Stejně tak už marně čeká na odpověď pořadatelka Jabloneckého voříška Dagmar Kubištová, v porotě v sobotu neusedne. Jiří Krytinář se narodil 28. dubna 1947. Nejvíce zazářil v seriálu Hospoda, pohádkách Tři oříšky pro Popelku a Arabela či Formanově snímku Amadeus.

„S Jirkou jsme společně dělali komponované pořady v kulturních stáncích po celé republice asi tři roky s malou přestávkou. Povídal o divadle a natáčeních. Já jako zpěvák jsem ho doprovázel," popsal kolega a přítel zpěvák Jiří Votoček.

Podle něj měl Jiří poměrně složitý život. „Neměl příliš srovnané vztahy v rodině. Pro mě to byl výborný člověk a kamarád. Na zdraví si stěžoval často a bohužel pro něj moc nedělal. Měl zdravotní problémy od mala. Miloval jídlo, hlavně tučné, to mu chutnalo nejvíce. Vždycky říkával: Až to sním, tak potom zase budu držet dietu," Vysvětlil Votoček.

Bohémský život

Jako správný umělec žil bohémský život a užíval ho. „ Bohémství se nebránil. Jeho popularita byla velká a to ženy přitahovalo. Ale v poslední době jsme se moc nestýkali a i jeho mediální zájem ustával," doplnil zpěvák.

Herec Bronislav Poloczek s kolegou Jiřím Krytinářem v seriálu Hospoda.

Na nejmenšího českého herce vzpomíná i šéfredaktorka Jabloneckého deníku, Lenka Klimentová, která ho před dvěma lety navštívila v jeho jabloneckém bytě, v ulici Budovatelů, aby s ním udělala rozhovor. „Moc mi tehdy chutnal jeho guláš. Hned jsem si na něj vzala recept," vypráví Lenka Klimentová.

Velký pejskař

V Jablonci nad Nisou si herec pořídil novou psí kamarádku jorkšírského teriéra Žofinku. Právě jako vzorného pejskaře si ho pamatuje Dagmar Kubištová z lučanského útulku Dášenka.

„Pamatuji si ho jako jabloneckou osůbku, herce a milovníka pejsků. Měla jsem možnost se s ním potkat na několika psích akcích. Našemu útulku přispěl i nějakou částkou. Pravidelně podporoval naše akce. Letos jsem ho chtěla pozvat na Voříškiádu, ale bohužel mu účast zkřížila zubatá. Hodně na něj vzpomínáme… Líbil se mi nejvíce v Arabele. Je mi to líto. Mohl tu ještě být," posteskla si Dagmar Kubištová.

Divadla a kniha

Herec Jiří Krytinář ztvárnil více než 70 filmových rolí, které byly díky jeho výšce 122 cm velmi specifické. V roce 2006 mu vyšla kniha se vzpomínkami na herecké kolegy s názvem Dívám se vzhůru.

Hrál na prknech v Divadle Alhambra, v Divadle Karla Heřmánka, v Divadle Bez zábradlí a byl členem Hudebního divadla v Karlíně. Založil rovněž zájezdovou scénu nazvanou Divadlo Jiřího Krytináře.

Kdo byl Jiří Krytinář?

* 28. dubna 1947

+ 29. září 2015

Narodil se v rodině hajného v Sejřku u Nedvědice pod Pernštejnem, kde také navštěvoval základní školu, v polenském SOU se v roce 1966 vyučil hodinářem, poté pracoval v tamním družstvu Elchron. V roce 1971 se přestěhoval do Jablonce nad Nisou, kde měl možnost uplatnit své hodinářské řemeslo. V osmdesátých letech pracoval jako mechanik v závodě Nisa v Proseči nad Nisou. Od roku 1969 se věnoval herectví, ale profesionálně až od roku 1981, když získal stálé angažmá v Barrandovském studiu. V 80. letech natáčel filmy v zahraničí, především v Bulharsku, Itálii, Jugoslávii, Německu, Rakousku a SSSR. Široké veřejnosti je znám především z filmu a televize. Od 90. let dostával větší filmové úlohy. Celkově ztvárnil více než 70 filmových rolí. zdroj: wikipedia

RECEPT JIŘÍHO KRYTINÁŘE: Guláš hajného pro pana hraběte

Specialita se jmenuje Guláš hajného Rudolfa, který měl rád hrabě Mitrovský z Pernštejna u Nedvědice pod Pernštejnem, kterému sloužil můj tatínek jako hajný.

Maminka s oblibou vařila, když k nám pán hrabě Mitrovský přijel na koni na návštěvu.

Suroviny: 3 menší cibule, 50 dkg hovězího z kližky, 20 dkg vepřového z ramínka a 20 dkg uzené krkovičky, 2 lžíce červené papriky (maďarská nebo španělská, 1 lžíce drceného kmínu, 1 kostka masoxu, 5 zrníček pepře, 5 zrníček nového koření, 5 zrníček jalovce, 5 malých bobkových listů, vývar, 3 stroužky česneku, jíška, trochu vegety, 1 lžička majoránky

Příloha: chléb nebo houskový knedlík

Na sádle zpěníme tři menší cibule. Nakrájíme půl kila hovězího z kližky, 20 dkg vepřového z ramínka a 20 dkg uzené krkovičky. Dáme na zpěněnou cibuli a dáme dvě lžíce červené sladké papriky, nejlepší maďarské nebo španělské. Lžíci drceného kmínu, kostičku masoxu, pět zrníček pepře, pět zrníček nového koření, pět zrníček jalovce a pět malých bobkových listů. Zamícháme, podlijeme vývarem nebo vřelou vodou a dusíme, za občasného míchání a podlévání dusíme maso do měkka. Potom dále přidáme znovu vývar nebo vřelou vodu, rozmačkáme tři stroužky česneku, vmícháme do guláše, zahustíme jíškou, přidáme trošku vegety, necháme projít varem a vmícháme lžičku majoránky. když máme guláš zhoustlý a uvařený, tak podáváme s knedlíkem a nebo s chlebem.