Silný vítr má večer a v noci na čtvrtek postupně slábnout. Píše se na stránkách Českého hydrometeorologického ústav v aktualizované výstraze.

Silný vítr spojený s občasným sněžením a deštěm v Česku už třetí den komplikuje automobilovou i železniční dopravu. Kvůli vyvráceným stromům, které popadaly na elektrické vedení, jsou některé domácnosti bez proudu. Počasí působí hlavně materiální škody, kam patří i poškozené střechy. Při nehodách ale od pondělí zatím nikdo nezemřel. V Německu, Rakousku a Švýcarsku si už vichřice vyžádala několik obětí.

Silné sněžení lze podle ČHMÚ od dnešní 21.00 hodiny do čtvrtka 21:00 očekávat ve většině českých krajů – výstraha platí pro Prahu a kraje Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Ústecký a Vysočinu. Výstraha před silným větrem se vztahuje na většinu českých a na moravské kraje do dnešních 21:00, pouze pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj až do čtvrtečních 21:00. Sněhové jazyky se mohou tvořit už dnes odpoledne až do čtvrtka devíti večer, a to od poloh 800 metrů nad mořem. Od dnešních 21:00 do čtvrtečních 12:00 ale mohou vznikat už ve výšce od 500 metrů nad hladinou moře, a to ve Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji a na Vysočině

Meteorologové uvedli, že vydatné sněžení na jihozápad země přinese frontální vlna, napadnout může místy až deset centimetrů sněhu, na horách až 20. „Za frontální vlnou se ve studeném vzduchu budou ve čtvrtek odpoledne a večer vytvářet četné sněhové přeháňky. Ty budou provázeny intenzivním sněžením, s krátkodobým snížením dohlednosti a přechodnou tvorbou sněhové pokrývky i v nižších polohách," dodal ČHMÚ.

DO LESA NE

Vzhledem k silnému větru, podmáčené půdě a těžkému sněhu, který padá do větví stromů, hrozí nebezpečí, že stromy nápor nevydrží a vyvrátí se. Doporučujeme tedy občanům, aby dnes ani v několika následujících dnech nevstupovali do lesa. „Stále sledujeme meteorologické stanice i předpovědi. Zatím jsme zaznamenali plošně po celé republice škody ve výši přibližně 150 tisíc kubíků dřeva. Rozhodně nejde o žádnou dramatickou kalamitu, ale číslo nemusí být konečné. Stabilita porostů je totiž narušena a k vývratům stromů může docházet i v následujících dnech," uvedl generální ředitel podniku Lesy ČR Daniel Szórád. Nejvíce stromů spadlo tento týden díky silnému větru v Beskydech, v Krušných horách, na Šumavě, ve středních, ale i východních Čechách. Nejvyšší rychlost větru přesahující hranici 110 km/hod. byla tuto noc naměřena na Milešovce, tedy ve středních Čechách. Státní podnik Lesy ČR zatím nepožádal státní správu o vydání zákazu vstupu do lesa. Jde pouze o doporučení občanům.

Lesáci varují, v příštích dnech nevstupujte do lesa! Kmeny a kořeny stromů mohou být narušené.