Během víkendu se odehrál v Praze zvláštní útok na tzv. HateFree zóny, která se charakterizují jako místa, která chtějí dát svým návštěvníkům najevo, že se v jejich prostředí nemusí bát žádných nenávistných útoků jak ze strany zaměstnanců, tak ze strany hostů. Deklarují, že je u nich vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské, sexuální, subkulturní nebo jiné sociální skupině. Tolerantní místa bez násilí a nenávisti.

Na několika kavárnách a dalších podnicích označených nálepkou HateFree se v noci ze soboty na neděli objevily nacistické symboly, nápisy vyhrožující smrtí a další hesla, která byla nastříkána sprejem na fasády a výlohy napadaných podniků.

ORGANIZOVANÝ ÚTOK, NEBO VANDALISMUS?

„Pachatelé posprejovali místa červenou barvou připomínající krev, nacistickými symboly nebo výhrůžkami „SMRT HATEFREE". Současně byl posprejován vestibul metra Karlovo náměstí nacistickými symboly a výhrůžkami. Je velmi pravděpodobné, že nejde jen o náhodný čin vandalismu, ale o organizovaný útok na síť míst, která s námi spolupracují. Trestný čin tak může mimo jiné být násilím z nenávisti, včetně podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka," naspali pracovníci HateFree po útocích na svůj web.

Podle nich není ve svobodné a demokratické společnosti pro podobné činy, jejichž cílem je zastrašit, poškodit, dehonestovat, nebo fyzicky ublížit, místo.

„A to bez ohledu na to, k jakému názorovému spektru oběť daného trestného činu náleží. Zlo plodí jen zlo. Je v zájmu nás všech se těmto extrémním projevům nenávisti postavit, odsoudit je a zasadit se o to, aby se neopakovaly. Události poslední doby současně ukazují, že se nejedná jen o výjimečné nárazové excesy. Napadení nebo snahy o diskreditaci názorových odpůrců zvyšují svou frekvenci. Přesto věříme, že se jedná o činy jednotlivců, se kterými se širší společnost neztotožňuje. Neradi bychom se proto dostali do kolotoče vzájemného obviňování, generalizace a nenávisti. Jedinou možnou cestou je tak podle nás vzájemný dialog a respekt k druhému člověku bez ohledu na to, jaké názory zastává," dodalo HateFree.

HateFree zóny

K odsouzení činu se připojila jak zainteresovaná veřejnost, tak někteří politici. K úklidu se pak připojily jak primátorka Praha Adriana Krnáčová, tak mladý politik Dominik Feri.

„Plnou podporu vyjadřujeme všem místům, která se stala terčem útoku. Vážíme si jejich úsilí, statečnosti a odhodlání. Současně děkujeme i vám všem za četné zprávy a vyjádření podpory jak nám, tak právě napadeným místům," vyjádřili na závěr pracovníci HateFree sympatii s napadenými místy. Podobně zareagovali i některé lidsko-právní organizace, které nabízely pomoc dalším podnikům z HateFree zóny. Tam patří i dvě místa v Libereckém kraji. Podle dostupných informací se žádné z nich nestalo obětí podobného poškození, jako podniky v Praze. „Nezaregistrovali jsme žádné výtržnosti ani poškození klubu," řekla koordinátorka sociálních služeb liberecké pobočky Člověka v tísni Eva Sanetrníková.

KLUB V KLECI

Klub V Kleci je nízkoprahové zařízení pro děti a mládež ve věku od 12 do 20 let. Nachází se na největším libereckém sídlišti Rochlice. „Snažíme se prostor nabídnout všem dětem a mladým lidem bez ohledu na barvu pleti, náboženské vyznání, sexuální orientaci atd. Naším cílem je také komunitní práce a boření předsudků a zažitých stereotypů mezi lidmi," uvádí provozovatel klubu organizace Člověk v tísni. Bez poškození zůstalo i Kino Radnice v Jablonci nad Nisou, které patří do HateFree zóny.