K napsání článku na dané téma mě vlastně přivedl kolega. Sháněl po redakci skleněnou nádobu. „Aby se mi tam vešlo asi tak patnáct set. V korunách," dodal. Na naše zvědavé dotazy objasnil, že jde na svatbu přátelům, kteří už domácnost vybavenou mají, a tak jim jako poděkování chce věnovat peníze.

Doby, kdy se novomanželům sešlo několik stejných kávových servisů, které byly zrovna tou dobou v sortimentu, nebo tři maďarské papiňáky, jsou ty tam.  Dnešní novomanželé, ale i jejich okolí, se  k darům staví daleko rozumněji.

Svou roli v tom jistě hraje i fakt, že před takovými dvaceti, třiceti a možná i čtyřiceti lety se vdávali a ženili lidé mnohem mladší než dnes, kteří neměli většinou kromě povinných peřin do výbavy vlastně nic.

Dnes se berou (pokud se vůbec berou) ve věku, kdy většinou mají zaměstnání a vlastní, často i společnou, a hlavně zařízenou domácnost.

„My už jsme všechno měli. S rodinou jsme se domluvili na penězích," potvrdil sedmadvacetiletý Luboš z Liberce. Za peníze si pořídili věci, které jim ještě scházeli, ale na jejich pořízení nespěchali.

Lahev od okurek, prasátko či hodiny?

„Peníze jsou dnes opravdu nejčastějším dárkem," potvrdila Kateřina Jírová, která vlastnila svatební agenturu a dnes ještě stále působí jako poradkyně. „Lidé se na mě nejčastěji obraceli, jak peníze darovat nebo si o ně říct, ale tak, aby se nikdo neurazil. Jde tedy hlavně o formu.

V prvním případě se podle Kateřiny Jírové opět ukazuje, že jsme národ nápaditý se smyslem pro humor. Jen málokterá rodina se podle ní sníží k tomu, aby svatebčanům předávala obálku s obnosem.

„Lidé měli neuvěřitelné nápady. Nejčastěji to byly právě různé skleněné nádoby s žertovnými etiketami, ale viděla jsem i peníze přidělané k prádelní šňůře, obraz z pětistovek nebo dokonce hodiny, kde byly skutečné bankovky jako motiv pod ciferníkem," popsala Kateřina Jírová.

Podobný způsob se využívá i v jiných zemích. Především na jihu Evropy, kde má při velkých svatbách finanční příspěvek tu výhodu, že se tím uhradí náklady a svatebčané si mohou dovolit skutečně honosnou svatbu, aniž by je zruinovala na mnoho let dopředu.

Zlaté šperky pro nevěstu

Podobně tomu je i v některých muslimských zemích. Například v Tunisku. „Peníze pro svatebčany jsou tu naprostou samozřejmostí. Lidé se za to nestydí, dokonce jsou na to i speciální nádobky,  kam se peníze svatebčanům vhazují. A je úplně jedno, kolik si kdo může dovolit. Někdo  hodně, jiný nasype jen pár dinárků, ale nikdo to neřeší. Všichni jsou rádi, že se  pozvaní hosté svatby zúčastní," vypráví Martina Chanouffi z Liberce, která v této zemi dva roky žila a potkala tam i svého budoucího manžela.

„Rozdíl je jen v tom, že se peníze nenosí přímo na svatbu, která je tam vždycky opravdu honosnou záležitostí, ale na předsvatební oslavu. Věcné dárky, jako zařízení do domácnosti se tam příliš nedávají, a když už chce někdo přeci jen kromě peněz věnovat něco osobního, pak je to zpravidla nějaký zlatý šperk pro nevěstu, na to si velmi potrpí,"  dodává Martina Chanouffi.

Nevíte si rady? Použijte svatební seznam

Na finančním obnosu, místo zařízení do domácnosti, se jistě dohodne nejužší rodina. Říkat si ale o peníze přátelům je jistě žinantní. Aby nevznikly rozpaky na obou stranách, existují takzvané svatební seznamy.

Není to samozřejmě nic nového pod sluncem.  V zahraničí to funguje běžně. „V USA existují speciální obchody, kde si ze sortimentu vyberete zboží, které se vám líbí, a necháte si je zapsat na „svatební list".  Svatebčané pak zakoupí některý z dárků v seznamu a vyškrtnou ho, aby se  nepořizoval dvakrát. Je to celkem běžná praxe," popsala Hana Hlinovská z Jablonce nad Nisou, která několik let ve Spojených státech žila.

Podobné seznamy se začínají rozmáhat i u nás. „Dělá se to nejčastěji prostřednictvím webu, kde si lidé mohou on-line rezervovat dárky. Internet prorazil i sem," směje se Kateřina Jírová.Na soupisech se podle ní nejčastěji objevují spotřebiče, nejrůznějšími toastery a opékači topinek počínaje, ale v bohatších rodinách není výjimkou třeba myčka. „Často se tam ale objevují i svatební cesty a budoucí manželé si napíší o příspěvek na ni," doplňuje.

Cesta na Měsíc a sladká pera

Ne všichni dárci jsou ale ochotni se spokojit pouze s finančním příspěvkem, a tak kromě něj vymýšlejí i ještě nějakou tu pozornost navíc.
V kursu jsou nejrůznější ozdobné rámečky či alba na svatební fotografie, žertovné chňapky nebo pera s čokoládovou náplní pro malování na tělo. Na jednom ze svatebních serverů jsem v nabídce našla i poukaz na registrovaný nákup pozemku na Marsu či na Měsíci. V případě, že jim to nevyjde, může se tam jeden z nich odstěhovat…

Kupodivu ale nezestárlo ani klasické svatební sklo a porcelán. „Lidé se tu pro osobní dárky zastavují často. Zpravidla kupují různé kávové soupravy. Klasické sety pro dva většinou pořizují vzdálenější přátelé, ale maminky a babičky sem spíš chodí pro větší soupravy z českého porcelánu. Dobře vědí, že za stejné peníze, jako by daly v obchodních řetězcích, tu koupí kvalitu a noblesu tradiční značky. A to ke svatbě rozhodně patří," potvrdil jeden z největších prodejců porcelánového sortimentu v Liberci  Jan Cidrych.

Svatbě přál biedermeier i rokoko

Krásný porcelán a sklo ke svatbě ostatně patřily odnepaměti. „Například nejstarší dochované ukázky z harrachovské sklárny jsou právě svatební poháry. Pocházejí z roku 1712. Nejrůznější pamětní poháry k událostem, jakými byly především svatby, ale i narozeniny či výročí, patřily do klasického sortimentu každé sklárny," potvrdil hlavní kurátor jabloneckého muzea Petr Nový.  Nejlépe se  dařilo v 19. století, kdy darování svatebních souprav ze skla či porcelánu patřilo k dobrému tónu každé měšťanské rodiny.  Mezi šlechtou byl podle Petra Nového tento zvyk oblíbený zhruba o sto let dříve,  v době empíru.

Pod čarou

Ať už se pro dárek svým přátelům vydáte do sklárny nebo bankomatu, možná vám poslouží výpočet mého kolegy. Než jsem dopsala článek, spočítal, že pokud byste chtěli  někomu darovat patnáct stovek v korunách, potřebujete k tomu nádobu o objemu 2,5 litru.

Žebříček nejprodávanějších svatebních darů

Na serveru nejprodávanějších svatebních dárků lze najít zajímavé kuriozitky. Dárky z TOP žebříčku pořídíte od 99 do cca 1500 korun. Paradoxně nejdráž vyjde karikatura ženicha a nevěsty podle dodané fotografie.
- Pozemek na Měsíci
- Vypěstuj si čtyřlístek
- Hodiny s fotorámečky
- Hra Cesta manželstvím
- Balónek pro létající přání
- Ručníkové zákusky
- Smaltovaná cedule
- Čtyřlístek v květináčku
- Karikatura pro dva H02
- Obrácené hodiny
- Čtyřlístek v plechovce
- Album na dětské otisky
- Čokoládová pera pro milostné hrátky