Semilská nemocnice reflektuje na současný stav českého zdravotnictví. Největším problémem je totiž nedostatek lékařů specialistů, v posledních letech hlavně internistů. Lékaři absolventi si ve velké míře vybírají jiné odbornosti a hned po ukončení studia v 80 procent mizí do zahraničí.

„Situace je opravdu velmi složitá," říká ředitelka semilské nemocnice Alena Kuželová. „Internisté scházejí nemocnicím napříč celou republikou, bohužel se tento problém nevyhnul ani nám. Po mnoha jednáních se však podařilo navzdory nepříznivé situaci zajistit trvalou přítomnost internisty i v době ústavní pohotovostní služby, a to Služba umožní bezproblémové zajištění akutních příjmů dovezených mimo pracovní dobu rodinnými příslušníky či záchrannou službou a umožní konziliární dostupnost ostatním oddělením v nemocnici. Nově dále zřídíme tři expektační lůžka pro krátkodobou observaci pacientů. To je důležité pro selekci pacientů, aby méně vážné zdravotní stavy nezahlcovaly akutní ambulance v jiných nemocnicích a zdravotní péče byla dostupná v místě," dodala ředitelka.

Že situace semilské nemocnice není nijak výjimečná, ví i starostka Lena Mlejnková. „Žádná nemocnice Libereckého kraje ani za jeho hranicemi teď nedisponuje potřebným dostatkem lékařů interního oboru," říká.

Nepřetržitá interní ambulance
v semilské nemocnici zůstane

V semilské nemocnici od nového roku interní lůžková část končí, podařilo se ale zajistit nepřetržitou ambulantní péči. „Od roku 2008 jde o 29 internu, kdy akutní interní lůžka byla nahrazena lůžky následné péče. My jsme v tuto chvíli velmi rádi, že i přes veškeré problémy se nám podařilo pro občany v našem regionu tuto službu ambulantní formou dále udržet a zajistit," podotkla starosta Lena Mlejnková.

Podobné starosti mají i v nemocnici ve Frýdlantu. Tam teď interní ambulanci finančně podpoří Liberecký kraj, uvolnil 300 tisíc korun. Částka by měla alespoň částečně pokrýt 24hodinový provoz interní ambulance, poté co soukromý majitel Nemocnice Frýdlant, společnost Euroclinicum, od října uzavřela interní oddělení a ambulanci provozuje pouze přes den.

Kraj se tak snaží zajistit lidem z Frýdlantského výběžku základní zdravotní péči i přesto, že není provozovatelem tamní nemocnice. „Lidem je jedno, kdo zdravotní péči zajišťuje, pro ně je důležité, aby byla," řekl hejtman Martin Půta. „Euroclinicum převzalo závazky po předchozí nemocnici. Dávat peníze někomu, kdo se zavázal ve smlouvě, že bude nějakou službu zajišťovat, na to, aby tu službu zajišťoval, je na samé hraně toho, co bychom měli dělat," uvedl doslova.

Kraj tím podle něj ale získá čas k vyřešení situace. Péči o interní pacienty z Frýdlantska totiž musela od října převzít Krajská nemocnice v Liberci, která je na samé hranici kapacity. Krajský rozpočet musel navíc už uvolnit 6,5 milionů na rozšíření záchranné služby z osmi na 24hodinový režim. I tak jde ale pouze o nouzové řešení. „Není šťastné, řešit situaci, kdy chybí ve Frýdlantě interna tím, že pacienty bude po skončení ambulance svážet záchranka do Liberce," řekl k situaci radní pro zdravotnictví Petr Tulpa.

Podle vedení kraje by bylo řešením rozšířit působnost Krajské nemocnice Liberec do Frýdlantu a převzít provoz tamního zařízení. Společnost Euroclinicum však o prodeji neuvažuje. „Nemocnice Frýdlant není na prodej, naopak máme v plánu její další rozvoj," uvedla již dříve mluvčí společnosti Lucie Uhlířová.

Klíč k dodržení závazku drží podle radního Tulpy v rukou oba smluvní partneři. Těmi je frýdlantská radnice, která je majitelem areálu a Nemocnice Frýdlant, která poskytuje služby.

(aš, sve)