Informovala o tom ředitelka Nemocnice Semily Alena Kuželová. "Máme tolik lékařů, kolik máme mít," řekla. Podle ředitelky se od září navíc chystá zvýšit svůj úvazek lékař Josef Bartůněk, který v Semilech vede středeční chirurgickou ambulanci.

Naplnit stav se nemocnici podařilo díky spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec. Novým primářem se stal dosavadní zástupce primáře onkochirurgie liberecké nemocnice Michal Valenta. Další liberečtí chirurgové budou vypomáhat dvěma semilským lékařkám při operacích tři dny v týdnu. "Na pondělky máme naplánované zákroky spojené s jednodenní chirurgií, úterky a čtvrtky jsou vyhrazeny pro klasickou operativu v rozsahu kýl, operací slepého střeva, žlučníku nebo křečových žil," řekl přednosta libereckého chirurgického centra Peter Hromádka.

Nemocnice Semily se s personálními problémy potýká už několik měsíců. Podle ředitelky by potřebovala lékaře ještě pro ortopedii a internu. "Je to v jednání. Na ortopedii by jedna lékařka měla přijít od září a máme příslib i od jednoho lékaře pro internu," řekla Kuželová.

Semilská nemocnice je příspěvkovou organizací města, i kvůli vstupu dalšího partnera se ale začala přeměňovat na společnost s ručením omezeným. Minoritní podíl by měla získat v rámci výpomoci Krajská nemocnice Liberec. Snahou Liberce je, aby do projektu vstoupila i jilemnická nemocnice, kterou považuje za jejího nejpřirozenějšího partnera. Obě města jsou od sebe vzdálená 20 kilometrů. Předchozí jednání skončila neúspěchem, ještě ale neskončila.

Loni bylo v Semilech hospitalizováno 4700 pacientů, 62.500 ošetřily ambulance. Nemocnice zaměstnávala 238 lidí, z toho 36 lékařů. Zařízení má 130 lůžek, z toho osm je intenzivních a 67 akutních. Loňské hospodaření skončilo osmimilionovým ziskem. Problémem nemocnice jsou vedle nedostatku lékařů i ztrátové technické provozy - prádelna, kuchyně i energetické hospodářství. Jinak je semilská nemocnice ve velmi dobrém stavu. Areál byl v 90. letech kompletně rekonstruován za 400 milionů korun, díky evropským dotacím investovala nemocnice nedávno do modernizace operačních sálů.