Nejinak je to na severu Čech. Smutné zkušenosti v tomto směru má Stavební bytové družstvo Krušnohor, které spravuje 22 tisíc bytů v Mostě, Litvínově a Meziboří.

„Výskyt nelegálního graffiti považujeme za velký problém, neboť dochází k poškozování majetku družstevníků a vlastníků bytů. Podle dosavadních zkušeností reagují bydlící v domech spravovaných družstvem na výskyt nelegálního graffiti velmi negativně.

Zvláště pak to platí v případech, kdy se graffiti objeví přes noc na čerstvě zateplených domech s novou barevnou fasádou. Bydlící to považují za projev vandalismu a rádi by „tvůrce" tvrdě trestali, nejlépe fyzicky a tučnou pokutou nahrazující způsobenou škodu," říká tiskový mluvčí SBD Krušnohor Petr Prokeš.

Podle odhadu pracovníků technického úseku a úseku inženýrské činnosti SBD Krušnohor, jak dodal, dosahují škody na fasádách domů výše statisíců korun. „Ke škodám však dochází nejen na čerstvých či novějších fasádách. Stačí se projít domy a zjistíte, že jsou posprejované," upozorňuje Petr Prokeš. Ročně tak největší správce bytového fondu nejen na Mostecku uvolňuje statisíce korun, aby se na svých objektech nelegálního graffiti zbavil.

Doporučenou prevencí je antigraffiti nátěr

To pak musí nastoupit specializované firmy, které graffiti odstraňují. Ale umí to tak, aby výsledek odpovídal vynaloženým prostředkům?

„Z předchozí doby máme zkušenost s jednou firmou, a to negativní. Nyní jsme navázali kontakt s pražskou společností ARS Axiom real, s. r. o. Jsme zatím ve fázi vzájemného poznávání se, ale je předpoklad, že v následujících měsících spolupráci rozvineme," míní mluvčí SBD Krušnohor. Firma podle jeho slov prokázala, že umí z fasády perfektně odstranit řasy a mechy tedy přírodní materiál, což v případě spravovaných domů družstvo rovněž potřebuje. „V případě graffiti na fasádě panelového domu dosáhla odstranění pigmentu, tedy hlavní části kresby, avšak zbytková barva na fasádě zůstala a bude tak zapotřebí udělat nový nátěr fasády přetření zbytkového graffiti. Podle tvrzení realizačních pracovníků ARS Axiom realu je řešením antigraffiti nátěr aplikovaný při opravách či tvorbě fasád," tvrdí Petr Prokeš.

Jde o preventivní nátěr, při nastříkání graffiti na něj lze potom malůvku snadno odstranit. „Tento postup jsme však v našem družstvu doposud neuplatňovali, takže zkušenosti nemáme. Každopádně lze však říci, že i jakési utlumení vizuálního vjemu částečně odstraněného graffiti působí na bydlící a kolemjdoucí pozitivně, neboť graffiti nekřičí z fasády domu do ulice, jako tomu bylo před zásahem specializované firmy. Ještě ke zkušenostem: Odstranění graffiti přímo z panelu nepokrytého fasádou se povedlo. Důsledkem je vybělení panelu. Jde ale vlastně o jeho očištění, to nikomu nevadí," je přesvědčen mluvčí SBD Krušnohor.

Někde již mají výrazně bohatší zkušenosti s prací odborné firmy, která se odstraňováním graffiti zabývá.

Preventivní nátěry se vyplácí například v hlavním městě městské části Praha 3, která vydává 4 miliony korun ročně na opravy škod způsobených graffiti na jejích domech.

„Domy ve vlastnictví městské části, u kterých to materiál omítky umožňuje, jsou opatřeny antigraffiti nátěrem a všechny další se pravidelně čistí. Ostatní majitelé domů můžou požádat o dar nebo bezúročnou půjčku z fondu obnovy a rozvoje až do výše 500 tisíc korun," říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

„Speciální ochranné transparentní prodyšné antigraffiti nátěry se nanáší do výšky asi tří metrů, vytvoří na povrchu ochrannou vrstvu, která graffiti nepropustí do podkladu a můžeme jej pak snadno odstranit. Ochranné protisprejerské nátěry mají i hydrofobní efekt, minimální nasákavost a nešpiní se," vysvětluje manažer obchodu ARS Axiom Real, s. r. o. Jaroslav Hlaváč, v čem spočívá kouzlo ochranných antigraffitových nátěrů.

Zájem zatím moc neprojevili, mají špatnou zkušenost

Podle Petra Prokeše nyní pracovníci technického úseku a úseku inženýrské činnosti SBD Krušnohor upozorňují předsedy družstevních samospráv a společenství vlastníků na možnost nechat si provést antigraffiti nátěry v rámci přípravy investičních akcí například zateplení domů, kdy se běžně dělají nové fasády. Na tuto možnost upozorňují také v případě oprav starých fasád.

„Snaha pracovníků obou úseků správy družstva se zatím nesetkala s velkým zájmem, předsedové zdůvodňují svůj odmítavý postoj zvýšenými finančními náklady. Argumentují i tím, že v jednom případě, kdy byl antigraffiti nátěr objednán, dělníci firmy, jež měla objednávku realizovat, práci odvedli nekvalitně a antigraffiti nátěr nebyl funkční," uvádí tiskový mluvčí.

Přesvědčit by je mohly třeba prezentační akce společnosti ARS Axiom Real, která se uskutečnila na mosteckém sídlišti Výsluní, a seriál v měsíčníku, jenž družstvo pro své členy vydává.

Činnost tvůrců nelegálního graffiti neustává…

Petr Prokeš se proto domnívá, že v následujících měsících se zájem výborů družstevních samospráv a společenství vlastníků o antigraffiti nátěry a odstraňování nelegálních graffiti z fasád zvýší. Činnost tvůrců nelegálního graffiti totiž neustává a lidé jsou jí stále více znechuceni.

„Pozitivní prognóze nasvědčuje i skutečnost, že boom velkých investičních akcí v našem družstvu během několika málo let skončí a v pokladnách družstevních samospráv a společenství vlastníků zbudou prostředky i na takové věci, jakými jsou antigraffiti nátěry," uzavírá mluvčí největšího bytového družstva v České republice.