„Původně jsme chtěli, aby do Milána putoval připravovaný vitrážový strop z kostela v Libyni, ale jeho rozměry jsou pro přepravu příliš velké. Vyrábíme proto speciální vitráž o rozměrech necelých sedmi metrů čtverečných," vysvětluje autorka vitráže a spolumajitelka lubenecké dílny Jitka Kantová.

Láska a příroda Ústeckého kraje

Mezinárodní výstava EXPO začne v italském Miláně v květnu příštího roku. Český modulový pavilon podle návrhu architektonického studia Chybik&Krystof se začne stavět již v září. Česká republika patří mezi šedesát zemí světa, které si postaví na Všeobecné světové výstavě vlastní pavilon. Ústecký kraj se v něm představí v srpnu 2015 s vlastní expozicí na téma Láska a příroda.

Unikátní strop v kostele sv. Jiljí

Plány na vznik unikátního vitrážového stropu v kostele svatého Jiljí v Libyni ale Jitka Kantová nevzdává. Má se stát součástí vitrážového muzea v tomto zachráněném kostele, který doslova z ruin povstal díky občanskému sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí. „Kromě kostela se jim podařilo zachránit a zpřístupnit pro turisty nedalekou Vochlickou rozhlednu. Nesmírně si takových lidí vážím. Zcela zaslouženě také paní Kantová sklidila bouřlivý potlesk, když prezentovala aktivity sdružení na konferenci Stop and Stay na jaře v Žatci," říká ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná.

Pohromadě je šestina peněz

Ohlasy má činnost sdružení i mezi dárci. „Na vitrážový strop už přispělo 31 dárců, takže máme 110 tisíc korun. Sice to nestačí na celý strop, ale můžeme začít," říká Jitka Kantová s tím, že celkový rozpočet skleněného stropu v kostele je 600 tisíc korun. Každému dárci sdružení nabízí, že za třítisícový příspěvek bude navždy zvěčněn v borduře. Motivem stropu budou jak jinak v kostele biblická témata, ale také propojení historie a současnosti. „Do stropu chceme umístit postavu Ježíše Krista z jednoho zbořeného kostela ze Sudet, kterou se nám podařilo zachránit v pozůstalosti po místním vitrážníkovi," dodává Jitka Kantová.

Na podporu kostela pořádají festival

Občanské sdružení pořádá 20. září festival na podporu kostela svatého Jiljí, na kterém vystoupí například klarinetista Milan Řeřicha, kapela Modrá kost, loutkáři s divadlem pro děti, pravá cikánská kapela a další. Součástí programu bude také odhalení pomníku 20. století, který připomene pohnutou historii obyvatel dnes téměř vylidněné Libyně na Podbořansku.

Přístupný až do konce října

Kostel svatého Jiljí můžete navštívit až do konce října každou sobotu a neděli od 13 do 16 hodin a vyzvednout si tam můžete také klíče od rozhledny Vochlice. Ve všední dny je pak možné klíče vyzvednout ve vitrážnické prodejně Skloart v Lubenci.

O autorce vitráže pro EXPO 2015
Jitka Kantová.JITKA KANTOVÁ po maturitě studovala na Vysoké škole pedagogické v Plzni obor Čj -VV u doc. Hesse. Výtvarně ji však nejvíce inspirovala Škola výtvarného myšlení Prof. Dr. Igora Zhoře, CSc. a Prof. Dr. Jaroslava Brožka, CSc. Samozřejmě nelze zapomenout ani na inspiraci rodinnou. Tvorba a aktivity její maminky Kristiny Folprechtové, členky UVU, ji motivovala od dětství. Později pak setkání se strýcem Prof. Ottou Herbertem Hajkem ze stuttgartské univerzity a jeho prací.

Od roku 1988 začala zároveň učit výtvarnou výchovu na základních školách v Podbořanech a později zavedla výtvarný a filmový obor na ZUŠ v Podbořanech. Ve výtvarném oboru s dětmi provozovala nejen klasickou kresbu a malbu, ale též se snažila dětem přiblížit zejména moderní umění. Děti se pod jejím vedením věnovaly body artu, performanci… Protože v té době neexistovaly osnovy pro filmový obor pro děti na ZUŠ, vytvořila za podpory FAMU a ministerstva školství první osnovy, podle kterých se začalo učit. Dnes se polovina jejích studentů pohybuje ve filmovém průmyslu.

Roku 1993 se prvně setkala s vitráží. Byl to obrovský impuls, kvůli kterému opustila svou dosavadní práci a plně se začala tomuto oboru věnovat. V roce 2010 se stala členkou Unie výtvarných umělců. Zdroj: http://vitraze.skloart.cz