„Počasí se v neděli moc nevydařilo. K dešti se aktuálně přidal i silný vítr, který nás přinutil zastavit lanovku na Tanvaldském Špičáku," informovala SKI bižu. Lidem to bylo pochopitelně líto, ale většinou odpolední zastavení provozu kvůli silnému větru chápali. „Zrovna jsme si říkali, že nám počásko na včerejší školičku ještě vyšlo, dnes jsme to dětem nezáviděli," okomentovala Veronika Berková Loutchanová.

Ze stejných důvodů dostala včera odpoledne stopku lanovka na Ještědu, kde na budově v nárazech dosahoval vítr až sto kilometrů v hodině. Nahoru ale jelo v neděli jen pár turistů. „Na trati se nám to ale rozhoupe a my se nemůžeme v podstatě trefit kolem podpěry a do vjezdu. Jsou to náhlé nárazy větru, které jsou nebezpečné," vysvětlil pro ČTK největší problémy přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Letící dopravní značení má nedělní vítr na svědomí na silnici I/35 z Liberce na Turnov u Jeřmanic. „Bylo to na sjezdu ze silnice a podařilo se to rychle odstranit, takže to ani žádné dopravní komplikace nezpůsobilo," dodal operační důstojní profesionálních hasičů. Do uzávěrky našeho listu se zvlášť mimořádná událost nikde nestala.

Vítr také vyvrátil několik stromů. „Nebylo to ale nic mimořádného, stalo se to většinou na místních komunikacích," řekl operační důstojník. Spadlý strom ale omezil i provoz na frekventované silnici 13 u Okrouhlé na Českolipsku.

Pád asi patnáct metrů vysokého vánočního smrku v Žatci na náměstí způsobil také silný vítr. Strom se zlomil u země, kde byl usazen. A také přibližně v polovině. Z tohoto důvodu smrk už nešel znovu vztyčit.

V Žatci se vánoční smrk zlomil na dvakrát.Zdroj: Deník/ Petr Kinšt

Pracovníci Technické správy města během dvou hodin strom odstrojili od světelné výzdoby, rozřezali ho a odvezli. „Musel přijít opravdu silný poryv větru. Strom byl zdravý," uvedl Andrej Grežo, ředitel Technické správy města. Nikomu, vyjma škody na zaparkovaném autě a elektrickém osvětlení, se nic nestalo.

I v Jablonci zlomil orkán vánoční strom, stalo se tak v noci z 5. na 6. prosince před třemi lety.