Jejího otce srazil podle legendy na místě blesk. A Barboru, později svatořečenou, si jako svou patronku vybrali horníci a další profese, které ohrožuje náhlá či násilná smrt.

V grabštejnských kronikách se zmínka o ní objevuje už v první polovině 14. století a podle kastelána hradu Jana Sedláka je její působení pravděpodobně spjato s rozvojem dolování rudy v okolí Grabštejna.

Tváří v tvář se s patronkou horníků, ale i matematiků či architektů, můžete setkat už dnes. 5. květen si totiž několik českých hradů a zámků vybralo k otevření své „13. komnaty".

Hledejte sedm klíčů na sedmi zámcích

V tento den se lidé dozví nejen mnohé zajímavosti, které se k hradu váží, ale také si mohou užít zcela netradiční program. „V podání českolipského divadelního spolku uvidí legendu o svaté Barboře. Na hrad kromě nich zamíří i další kejklíři, komedianti, kumštýři, hudci, trhovci a hostinští, šenkýřky a hokynáři se svými krámky, stolci a kotci, v nichž budou nabízet své zboží," slibuje kastelán.

A nejen to. „Pokud splníte její úkoly, můžete získat jeden z klíčů k tajemné 13. komnatě. K tajemné komnatě ale budete potřebovat klíčů sedm. Další klíče střeží 10 tajemných postav na různých hradech a zámcích," přibližuje autor projektu 13. komnata Jiří Senohrábek ze Zlatého pruhu Polabí.

Klíče ke 13. komnatě před vámi budou skrývat další tajemné postavy na zámku v Děčíně, Chlumci nad Cidlinou, Kačině, zámku Slatiňany, dále v Slezskoostravském hradě v Ostravě či klášteře Broumov.

Hodiny dějepisu? Minulost!

Také se ošíváte při představě monotónního monologu typu: …"vážení návštěvníci, nacházíte se v předsálí hradu pocházejícího z 12. století, který nechal postavit roku 1165 rytíř ten a ten .....?" pak se vám tenhle netradiční projekt určitě zalíbí, slibují organizátoři.

„Už před vás nepředstoupí žádný student s navrčenými letopočty. Na jeho místě bude postava z minulosti hradu či zámku v atraktivním kostýmu. Pozve vás na zábavnou hodinovou rodinnou hru, při níž budete formou tajenkového rébusu řešit jistou historickou záhadu. A jen tak mimoděk během prohlídky poznáte na moderně dávkovaných datech z životního příběhu, jak zajímavý hrdina se to vlastně stal vaším průvodcem," přibližuje Jiří Senohrábek.

Barbora, Černý rytíř i hrabě Kinský

A koho potkáte? „Na hradě Kost nahlédnete pod kuklu katu Heřmanovi, který možná právě na vás vyzkouší některé zaručené mučící nástroje. A s největší pravděpodobností si výrazně upravíte představu, kterou jste do té doby o katech měli.

V Děčíně vás možná lehce vyleká Černý rytíř, jinak Zikmund z Vartenberka, bezpáteřný rytíř, který podle momentálního prospěchu tu bojoval na straně husitů, tu na straně jejich protivníků.

Na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou patrně neuniknete některému z oblíbených kanadských žertíků Hraběte šprýmaře, jak se přezdívá proslulému vyznavači černého humoru Oktaviánu Kinskému, muži, který se rád baví na účet svých hostů," přibližuje Jiří Senohrábek.

Na zámku Kačina postraší turisty hraběcí duch Rudla, který za svého pozemského života dokázal v kartách, či s herečkami lehčích mravů přijít o veškeré své košaté jmění. Rudla je ale vyslovený dobrák v porovnání se skřetem Radoušem, který podle pověsti rdousil své vlastní děti, stejně ohyzdné jako on sám, a nyní hledá odpuštění na zámku Kozel.

Na zámku Loučeň vás doprovodí elegantní Bílá paní, kterou odtud vyhnali pro její víru, aby se sem posléze vrátil její duch. V dámské společnosti se ocitnete i na zámku Slatiňany, kde vás expozicí zaměřenou na tématiku koní provede žokejka Lata Brandisová. „To byla jediná ženská vítězka v historii slavné Velké pardubické," doplnil organizátor projektu.

Kraj bratří Čapků i Petra Bezruče

V Čapkově kraji narazíte na jednu z jeho slavných pohádek, na tu o loupežnickém synku Lotrandovi. Jak daleko někdy padne jablko od stromu se dozvíte při návštěvě další památky, která se připojila do projektu 13. komnaty kláštera v Broumově.

Zapojila se do něj i Morava. Na Slezskoostravském hradě prokážete svoji odvahu, když se postavíte vyvrhelovi středověké společnosti, loupeživému rytíři Xaveru Zahozenci, který se po celý život mstil za svůj raný osud odloženého nemanželského dítěte.

Každá památka vstupuje do projektu Otevřte 13. komnatu také vlastním nezaměnitelným pokrmem, nebo vůní.

„Cílem je zasáhnout všechny smysly návštěvníků. Tedy prostřednictvím nejen sluchových a zrakových, ale i čichových a chuťových zážitků, zapsat konkrétní historické místo, na kterém jim bylo dobře a kde se nenudili. Když ne navždy, pak alespoň nadlouho do jejich srdcí," shrnul podstatu projektu Jiří Senohrábek.

S kostýmovanými postavami se budete moci setkat nejen při zítřejším zahájení, ale v průběhu celé sezóny.

„V hlavní sezóně to bude denně, teď před začátkem minimálně o víkendech. Doufáme, že projekt poběží alespoň tři roky," uzavírá grabštejnský kastelán Jan Sedlák a věří, že zajímavý nápad přiláká na české hrady a zámky nejen tuzemské, ale i zahraniční návštěvníky.

Vydejte se v pondělí na další památky. V pondělí mají mimořádně otevřeno

Pondělí je dnem, kdy hrady, zámky a galerie mívají zpravidla zavřeno.

Tento víkend však prodlouží úterní státní svátek a tak pokud uvažujete o volnu a o tom, jak mnohým dětem naplnit volné pondělí, vydejte se s nimi na některý z hradů a zámků v okolí. Deštivá předpověď počasí k tomu přímo vybízí. V pondělí 7. 5. má otevřeno:

ZÁMEK HRUBÝ ROHOZEC

Naleznete tu například nově zpřístupněný pokoj hraběte Kuna Des Fours Walderode, jídelna a kuchyně pro služebnictvo či sklad hraběcích cestovních zavazadel. Do salonu hraběnky, dětské herny, dětské ložnice, pokoje guvernantky, pokoje pokojské, hostinského pokoje pro služebnictvo, klenutého pokoje a modrého salonu je navráceno několik původních kusů nábytku, jejichž restaurování proběhlo na přelomu loňského a letošního roku.

Reprofoto: Zelený pokoj, archív Státního zámku Hrubý Rohozec

ZÁMEK LEMBERK

Od 5. do 8. 5. bude otevřeno vždy od 9.00 do 16.00 hodin. Mimořádně bude zpřístupněna také věž zámku, kterou můžete jinak navštívit až o Zdislavské pouti 26. května. Po celý květen je také na Lemberku mimořádně zpřístupněn rytířský sál.

ZÁMEK SYCHROV

Zámek je nejen mimořádně otevřen v pondělí 7. května, ale také o víkendu si pro vás připravil zajímavá překvapení. Například 5. 5. to bude setkání s operou v zámecké oranžerii se sólistou Státní opery Lubomírem Havlákem a jeho hosty . V sobotu 6. 5. je program zaměřený na děti.

ZÁMEK ZÁKUPY

Zámek, který proslavil pobyt císaře Ferdinanda Dobrotivého, ale především Napoleonova syna Orlíka. Za prohlídku stojí jedinečné vybavení císařských salonů z poloviny 19. století i stropní malby významného malíře českého romantismu Josefa Navrátila.

Zdroj: NPÚ Liberec