Téměř sto osmdesát tisíc korun se vybralo při závěrečné aukci soch ze Sympozia Desná 20414. Tyto peníze pomohou obnově Protržené přehrady. jíž bylo letos dřevosochání věnováno. Zájemci vydražili deset ze čtrnácti vytvořených dřevěných děl.

Nejvýše se v dražbě vyšplhala socha Jožky Indry pravidelného účastníka desenského sochání s názvem Nalezení, která se vydražila za 32 000 korun.

„Je to obrovský úspěch. Jedná se o největší částku, která byla v rámci aukce po skončení týdne tvorby na dřevosochání v Desné vybrána, a to za celou třináctiletou historii této akce. Město tak na různé účely věnovalo téměř milion korun," říká desenský starosta Jaroslav Kořínek.

Tvary vodní vlny deroucí se přes kameny, která smetla před téměř sto lety vše živé, vetkla do kmene stromu Jablonečanka Milena Bauerová. Ani ona nepatří na Dřevosochání k nováčkům. „Jela jsem asi před osmi lety kolem a moc mne akce zaujala. Chlapi mi i na chvíli půjčili pilu. Za rok jsem se přihlásila a zapadla do úžasné party," přiblížila svou účast Bauerová.

Její sochu Vlna v aukci vydražila Renata Dudová z Panského domu na Jizerce. Právě tam sochu převeze. „Mám radost. Bude nejen nedaleko ale také veřejně přístupná," dodala autorka.

Motto: Katastrofa na Bílé Desné

Letošní ročník sympozia věnovali obnově a zviditelnění kulturní památky Protržená přehrada. Iniciátorem projektu, který je směřován ke 100. výročí katastrofy na Bílé Desné, je senátor Jaroslav Zeman. Spolu s krajským radním Markem Pieterem převzal nad akcí v Desné záštitu.

„Peníze vybrané při sobotní aukci půjdou na rekonstrukci lávky na šoupátkové věži a také na turistické značení navádějící k areálu Protržené přehrady, a to jak v blízkém, tak ve vzdálenějším okolí kulturní památky," uvedl senátor.

Licitace o sochy se vyrovnala souboji

O vytvořené sochy a plastiky se v Desné strhl velký boj. Nové majitele našlo při dražbě hned deset soch ze čtrnácti vytvořených děl. Jeden z dražitelů, po mnohdy lítých aukčních bojích, získal celkem šest soch. Muž přijel ze západních Čech. O sympoziu dozvěděl z médií.

Nejúspěšnější dražitel ze západních Čech se rozhodl podpořit akci s dobrou myšlenkou. Další úspěšná dražitelka, poslankyně Jana Hnyková, svou vydraženou sochu s názvem Květinová kaskáda od autorky Lenky Severové věnuje do Domova důchodců ve Velkých Hamrech.

Čtyři na prodej a jedna zvonice

„Sochy, které se neprodaly v sobotní aukci, budou nabídnuty v poaukčním prodeji. Pokud se je nepodaří prodat, a tak ještě navýšit částku pro obnovu Protržené přehrady, umístíme je na naučné stezce. Stezka bude začínat na křižovatce v centru Desné a povede až k Protržené přehradě," popsala Lenka Neumannová, hlavní organizátorka Sympozia Desná 2014.

Během letošního dřevosochání vznikla ještě jedna socha. Tu si ale v aukci nikdo nemohl koupit. Je jí téměř čtyřmetrová zvonice. Stane se výchozím bodem naučné stezky na Protrženou přehradu. Autorem díla je Lukáš Róka ze Smržovky a zvon do ní ukoval Jaroslav Zíval umělecký kovář. Ten je rovněž pravidelným účastníkem sochání. Slavnostní odhalení v centru Desné se uskuteční za necelé tři týdny 20. června.