Málokdo se může nastěhovat do Prahy kvůli hokeji a být přítomen u všech zápasů v aréně. Přál by si to každý fanoušek a některé fanynky nevyjímaje. Jablonečan Jan Žíla takové štěstí má. Stal se oficiálním moderátorem se stanovištěm na dosah od ledové plochy.

Příprava na takovou práci byla hodně náročná?

Prakticky jsme začali loni v létě. Naše parta se připravovala pražské finále KHL a všichni si to pochvalovali. To nám udělalo dobrou cestu. Ale rozhodnuto nebylo. Víte jak, to je mnoho lovců a zajíc jen jeden. Každý tu práci chtěl. Dělám základní skupinu, kromě našich, v programu jsem jako moderátor do dvanáctého. Ale pak budu asistovat.

Kdy vás zpráva, že jste vybrán, zastihla?

Někdy v únoru jsem skákal radostí. A to doslova.

Kde přesně vás návštěvníci při práci uvidí?

Máme dvě stanoviště a obě jsou za brankami. Tam je malinkaté pódium, kde moderátor v aréně komentuje takovou krátkou hudební show. K tomu je tam s námi proto diskžokej Rockstar nebo žesťový kvartet z Nymburka nebo kytarista, kteří dělají vsuvky. Máme tam také očko kameru, kterou nás promítají na kostku nad led.

Kolik je to času při zápase?

Toho času oproti normálnímu klubovému zápasu je o trochu méně, protože jsme svázáni oficiálními formulacemi a pravidly Mezinárodní hokejové federace. U takových sportovních podniků, u šampionátů, vždy platí pravidlo číslo jedna: nenadržovat žádnému týmu a zejména ne pak domácímu. Fandit tedy oběma. Je to trošku jiné, než zápas domácího klubu v svém prostředí.

Není to trochu těžké oprostit se od fandění, když máte vy pauzu, protože se právě hraje?

Hodně těžké, ale spousta lidí kolem neumí česky… ale pochopitelně všechno musí mít úroveň, nejsme na vesnické zábavě.

První zápasy jsou za vámi, vaše pocity z atmosféry?

Pocity dobré, lidi jsou natěšení. Fanoušci jsou vždycky výborní a především ti dělají tu atmosféru v hale. Moderátor, hudební vystoupení a roztleskávačky, to všechno je jen takový doplněk, který tomu může pomoc, ale to hlavní dělají diváci. Jsou skvělí, ať Češi či fanoušci, kteří přijeli z celého světa.

Stalo se vám, že jste se zadíval na led a zapomněl se?

To ani nejde. Všechno je jištěné, v uchu máte režii, která říká: Tak teď jde poslední reklama, máš deset, devět … dva, jedna, bum! No, jedině že by vypadlo spojení.

Jste v hale denně bez pauzy?

Program se sešel tak, že stihnu všechno i mimo šampionát. Tedy stihnu i nedělní derby Jablonce s Libercem, 15. května je volno, mohu dělat tedy Muzejní noc. Pauzu nepotřebuji. Pochopitelně se těším na rozhodující zápasy, semifinále i finále.