Soutěže VEX IQ Robotics competition Full Volume se zúčastnily hned dva týmy ze Střední průmyslové školy z oboru Mechatronik v České Lípě. Konala se 6. června v pražské O2 aréně a titul mistrů České republiky potvrdili českolipští studenti výhrou ve všech třech kategoriích, těmi byly Teamwork, Skills a Judges Award.

Robotickou soutěž ovládli Loboti z České Lípy

Tým s názvem Loboti představovali Viktor Kabanov a Vojtěch Talman ze třídy 4.C, tým NumOne tvořili Ivan Turek a Jan Diviš Fedurca ze třídy 3.C. „Chtěl bych všem čtyřem žákům oboru mechatronik pogratulovat a poděkovat za skvělou reprezentaci nejenom jejich školy, ale i našeho kraje. Robotika je určitě oborem budoucnosti a je dobré vědět, že mistři v tomto oboru pochází právě z Libereckého kraje,“ řekl náměstek hejtmana pro resort školství Jiří Čeřovský.

„Oba týmy v O2 Aréně v Praze prošly inspekcí svých robotických modelů dle pravidel soutěže. Řešily se rozměry a skutečnost originality dílů VEX IQ. Následovalo náhodné rozřazení do zápasů v rámci týmové výzvy – Teamwork,“ popsal začátek mistrovství trenér a kouč obou týmů Alexandr Fales. Tým Loboti pak během finálových zápasů obhájil své prvenství.

Paralelně s tím probíhala výzva k dovednostem, tedy kategorie Skills. V této výzvě soutěží každý tým sám za sebe ve dvou disciplínách, a to ovládání robota pomocí ovladače a autonomní režim. I v této kategorii tým Loboti zvítězil.

Roboti druhého českolipský tým vyhráli u poroty

Druhý tým NumOne získal cenu poroty Judges Award. Cenu uděluje odborná porota na základě rozhovoru s členy týmu, obhájení strategie, návrhu a konstrukce robota, hodnocení inženýrského zápisníku a podobně.

„Je to velký úspěch pro naši školu, žáci se museli naučit pravidla soutěže, vymyslet ideální strategii, zkonstruovat funkční model robota pro nejlepší výsledek zápasů, vytvořit vhodný HW profil, naprogramovat správně ovladač a autonomní režim tak, aby mohli vyhrát,“ dodal Fales. „Za úspěchem stojí hodiny tréninku.“

„Na soutěž VIQRC Full Volume jsme se připravovali několik měsíců, pan Alexandr Fales nás celou přípravou provázel a dost nám pomohl i poradil. Věřili jsme si na slušný výsledek, ale nikdy jsme si nedovolili říct, že to s jistotou vyhrajeme. Nakonec se nám díky naší velmi dobré spolupráci, volbě dobrých strategií a vynikající improvizaci během všech zápasů povedlo vyhrát,“ řekl Viktor Kabanov z týmu Loboti.

Soutěž byla naprosto skvělá, příprava i samotné soutěžení mě velice bavilo a už teď se těším a přemýšlím nad příštím rokem. Pana učitele Alexandra Falese jakožto kouče bych za nic nevyměnil, je naprosto perfektní, co se týče pomoci při přípravě, tak i motivaci při soutěžení. Do soutěže jsme jeli s tím, že podpoříme hlavně tým Loboti, a načerpáme inspiraci. Zaměřili jsme se na sběr červených herních elementů, které prakticky nikdo jiný nesbíral,“ vysvětlil Ivan Turek z týmu NumOne.

Mohlo by vás zajímat: Nadšenci do RC modelů se sešli v Liberci. Park se ale zatím nebude rozšiřovat

3D Sets MeetUp v Liberci. | Video: Jiří Louda