Apidomek je usazený do malebného prostředí Krušných hor. Stojí ve svahu horské louky v nadmořské výšce 600 metrů nedaleko zříceniny hradu Hasištejn. Jedná se o maringotku, která je vybavená vším, co moderní člověk vyžaduje, jen s tím rozdílem, že místo televize uvnitř najdou velkou skleněnou tabuli, která otevírá pohled od úlu. Díky tomu je možné sledovat práci dělnic včetně toho, jak jejich průzkumnice „tancují“, když informují, kde je nektar.

Proč apiterapie? Včela se latinsky nazývá Apis. Podle apiterapie je lidskému zdraví prospěšné v podstatě vše, co včely vytvářejí – med, propolis, mateří kašička, pyl, vosk i jed. Na psychické zdraví má mít kladný vliv i sama péče o včelstvo.

Dosud nevznikla žádná vědecká studie potvrzující účinnost této terapeutické metody. Přesto mnozí lidé došli k tomu, že se díky včelím produktům podařilo zmírnit či odstranit některé jejich potíže.

Tím hlavním jsou ale včelí úly umístěné přímo pod matracemi velkých pohodlných lůžek. Když se člověk uloží ke spánku, obklopí ho tak vůně medu, pylu a konejšivý bzukot.

K čemu je takové spaní na včelách dobré? „Včelí produkty pomáhají léčit řadu nemocí – například astma, artritidu, nemoci kloubů, nespavost a dokonce i srdeční choroby. Sama přítomnost včel na člověka působí uklidňujícím dojmem,“ přiblížil Pavel Kaiser. „Můj pradědeček choval včely na Moravě. Když měl nějaký neduh, lehával ve včelíně, kde měl i postel. To mu pomáhalo. Inspirovalo mě to,“ prozradil.

Medový glamping chce rozjet od dubna. Podle jeho slov je ideální, aby hosté v apidomku strávili nejméně dvě noci, aby se stačily dostavit kladné účinky. Podpořit je má ovčelená voda. Jedná se o pitnou vodu, která se vkládá do průduchů u včelínu, aby se „nabila“. Ke změnám vlastností vody by mělo docházet díky působení biopole včel, které má elektromagnetický charakter. Ovčelená voda má údajně vliv na pokles krevních cukrů. Některým lidem také zmírnila či odstranila dlouhodobý pocit únavy, bolesti hlavy, kloubů a další neduhy.

Vysmáté léto v Kadani.
Ben Cristovao, Rytmus, Yzomandias. Kadaňské Vysmátý léto slaví dvacítku

Ke včelaření se Pavel Kaiser dostal před deseti lety, když pracoval u dopravní policie v Chomutově. Kolega tenkrát zdědil včelstva a učil se s nimi zacházet. „Pomáhal jsem mu a rozhodl jsem se, že bych se včelařství také mohl věnovat,“ zmínil. „Jenže jsem si to představoval příliš jednoduše. Myslel jsem, že k nim zajdu tak dvakrát do roka a bude to vše. Ono je to ale kolikrát i dvakrát denně,“ pokrčil se smíchem rameny.

Rychle ho to ale chytlo. Dnes má skoro třicet včelstev v Místě, Blahuňově a okolí. Medu jeho včely neprodukují tolik, jako ty v podhůří. „Je ale vysoce kvalitní,“ vyzdvihl včelař.

Jeho prodejem se neuživí a stejně tak ani prodejem dalších včelích produktů. Ve spojení s glampingem, což je kombinace táboření v přírodě, hotelového komfortu a nových technologií, už by se to ale mohlo dařit. Proto se před dvěma lety pustil do stavby apidomku. Celý ho postavil vlastníma rukama.

Marie Svobodová maluje obraz pro hlavní oltář kostela sv. Ignáce v Chomutově.
Chomutovská malířka tvoří kopii obrazu pro kostel. Maluje ho i vzhůru nohama

„Různých domků na stromech a týpí už je dnes spousta, apidomky jsou ale netradiční a lidé na to slyší. Jediný takový byl dosud v Orlických horách, my jsme druzí v republice a první v Ústeckém kraji,“ zdůraznil včelař. Apiterapii provozuje také živnostník v Úštěku na Litoměřicku, není však spojená s nocováním.

Apidomek v Místě nabízí veškeré pohodlí. Je v něm prostorná ložnice pro čtyři lidi, kuchyňka, sprcha, splachovací záchod a kamna. Před maringotkou je také krytá pergola s posezením, lehátky, ohništěm a grilem. Kdo rád rybaří, může využít i rybník, který je součástí pozemku. Do budoucna by mohl u cesty k apidomku přibýt i medomat.

Sezóna, kdy bude možné provozovat apiterapii, potrvá vždy od dubna do října. Zájemcům ale bude nabízená také pro klasický glamping v zimním období.

Mohlo by vás zajímat: Obchodní zóna v Otvicích, kde nakupuje celý Chomutov, opět roste

Zdroj: Deník/Roman Dušek