VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matouš čeká na tašku, Štěpánek na naději. Pomoci můžete i vy

Liberec - Když v rodině zemře malé dítě na leukemii, je to tragédie. Když se tu samou diagnózu dozvíte o tři roky později u druhého dítěte, nedá se to slovy popsat. Ale musí se to žít.

27.7.2012 2
SDÍLEJ:

MAMINKA MARTINA je statečná ženská. „Člověk vydrží víc, než si myslí,“ říká. Obracet musí každou korunu. Jednou řekl Matýsek ve školce, že si na rohlík může dát jen dvě kolečka salámu, hrozně jsem se styděla. Tolik bych chtěla dětem dopřát, ale všechno vyFoto: Deník/Vít Černý

S maminkou Martinou Musilovou jsme se mohli sejít jedině ve čtvrtek. Každou neděli večer totiž odjíždí se svým nejmladším synkem, teprve dvouletým Štěpánkem do motolské nemocnice na chemoterapii a pokud vše dobře probíhá, vrací se ve středu večer.

„Ještě měsíc a půl bude probíhat první blok léčby silným metotraxátem, pak bude následovat dvacet týdnů lehčích dávek. Každých čtrnáct dní dělají Štěpánkovi krevní testy, zda léčba zabírá, zda se nemoc nezhoršuje, to jsou vždycky strašné nervy," popisuje maminka Martina a přitom kontroluje, zda se nepohnul katétr zapíchnutý v žíle, kterým se každý týden chemická látka do těla dostává.

„To má proto, aby ho nemuseli každý týden znovu a znovu mořit. Musí se pořád kontrolovat, denně stříkat, a převazovat, aby se nic nestalo, infekce je teď pro nás největší nebezpečí," vysvětluje nám trochu omluvně, že je všechno nutné stále dezinfikovat, včetně návštěv. I my jsme prošli touto nutnou procedurou.

„Ani jídlo nesmíte podávat ohřívané, děti musí mít nízkobakteriální dietu. Znamená to, že všechno musí být čerstvě uvařené, z ovoce smí jíst jen to, co jde oloupat, žádnou zeleninu, jablka musím okrájet na centimetr," líčí mladá žena denní realitu mimo nemocnici.

Mluvíme obě překotně. Probíráme běžné věci, denní rytmus, jako bychom se bály dotknout nemoci zblízka.

Malý klučina na plastové motorce se zatím schovává mámě za nohu. Nebýt bleďoučké tváře a hlavy, na které teprve začínají dorůstat vlásky, znovu a poněkolikáté po každé dávce chemoterapie, nepoznali byste v něm dítě, které vzdoruje tak závažné nemoci.

Peklo v sanitce

„Nejhorší je ale převoz do nemocnice. Teď se nám rozbilo auto, na opravu zatím nemáme a tak pro nás jezdí motolská sanitka. Cestou ovšem nabírá i další pacienty: paní s chřipkou, pána s podezřením na mononukleózu a přitom veze dítě, kterému léčba potlačila veškerou imunitu a mělo by být v podstatě ve sterilním prostředí. Absolutní vrchol ale byl, když posledně řidič v autě kouřil," líčí maminka.

„Ráno vyjíždíme v pět, někdy strávíme v autě i tři hodiny, než se svezou všichni pacienti směřující k vyšetření. Když řidič nestíhá jedem s majákem, i stošedesát! Pokaždé mám strašný strach. Ještě horší je to snad ale při zpáteční cestě. Malému je po chemoterapii špatně, potřebuje zastavit, ale řidič spěchá, nemůže se opozdit," líčí maminka další útrapy, jako by nestačila sama nemoc. „Snad se auto podaří časem opravit," zadoufá. „Ale z čeho, to nevím," odpoví si.

Neviditelná ruka

Ještě než onemocněla dcerka, koupili mladí manželé starý, napůl zdevastovaný dům na okraji Liberce. S nadějí na velkou rodinu a pěkné prostředí pro děti ho začali opravovat. Pak se zastavil čas. Z jednoho platu teď musí vyjít na teplo, elektřinu, pojistku, kdyby se živiteli ,nedej Bůh, něco stalo, hypotéku. Na všechno ostatní jídlo, oblečení, jim zbývá měsíčně pět tisíc.

„Starší Matoušek má jít v září do školy. Překvapilo mě, že už se platí i slabikář. Nevím, kde na to všechno vezmu. A to si samozřejmě přeje ještě tašku, která patří k nejdražším, protože je na ní obrázek s Bleskem. Neví ještě kolik co stojí, asi bude smutný. Ale nedá se nic dělat. Vždyť už mu nemůžeme platit ani kroužek. Matýsek dělá řeckořímský zápas, je v něm dobrý, ze závodů vozí diplomy, ale také to něco stojí a to nemluvím o tom, když jeli na závody třeba jen do Polska, to jsou další výdaje," smutně se usmívá maminka.

„A to má Matouš 16. srpna ještě narozeniny. Přál by si velkou oslavu, ale nemůžu mu ani slíbit, že budeme vůbec s bráchou doma a ne v nemocnici," dodává maminka.

Z hlasu je cítit únava. Paní Musilová dostává jen mateřskou 3.800 korun. Na další příspěvky sociální pomoci dokonce ani na dávky v hmotné nouzi nárok nemají. „Všechno se vypočítává z loňského příjmu. Manžel se snažil vydělat, co mohl, aby bylo na přestavbu baráku. Kdyby nikde nepracoval, bylo by to jiné… Žádala jsem si o příspěvek na péči, ale nevešli jsme se do 1. stupně. Leukémie zřejmě není dost závažná nemoc," hořce dodává mladá žena.

Navíc, kdyby ho dostala, přišla by o mateřskou. Dalším paradoxem je, že maminky, které na příspěvek na péči dosáhnou, ho automaticky ztrácí při pobytu v nemocnici. Jakoby tam o nemocné děti nepečovaly.

„A to ani nemluvím, že už od března čekáme na kartu ZTP kvůli parkování," říká žena, která týden co týden platí faktury za pobyt v nemocnici. Stovku za sebe, stovku za Štěpánka. Poplatek jí nikdo neodpáře.

„Když jste tam měsíc, zaplatíte jen za nemocnici šest tisíc. Další dva tisíce jsem v březnu zaplatila za léky. Někdy už mi na ně nezbude ani koruna. Fakturu za pobyt zaplatit musím, exekuce je to poslední, co by se nám mohlo stát. Toho se tam všechny maminky strašně bojí. A to jsou tam někdy i dva měsíce, samoživitelky. Nerozumím tomu, proč musí za hospitalizaci platit i děti na onkologii," ptá se žena.

„Jako by nestačila ta hrůza, kterou člověk musí projít. Vůbec nejhorší je, že v Motole děti umírají, ale není tam žádný speciální pokoj. Jste v jedné místnosti třeba i do večera s mrtvým dítětem a jeho zhroucenou maminkou, to je na psychiku něco strašného," vypráví jakoby sama pro sebe.

Podruhé

Malý Štěpánek onemocněl letos v únoru. Tři roky poté, co na leukémii zemřela Musilovým tehdy sedmiletá Kačenka.

„Nejdřív to vypadalo jako obyčejná chřipka. Byl pořád strašně bledý, přestal růst. Má málo vitamínů, dávejte mu šťávu z mrkve, radil nám nejprve lékař, ale já už měla to strašné tušení," vzpomíná maminka.

„A pak nás v kritickém stavu převážel vrtulník rovnou do Motola. Když jsem vyslechla verdikt, bylo to strašné. Strašné!„ vzpomíná na ty okamžiky Martina Musilová.

Prostřední Matouš se hrozně bál. Umře brácha taky? ptal se mě. Nemohla jsem před ním brečet, musela jsem ho podržet a on svou přítomností podržel mě. Vůbec nejhorší bylo, když nás tehdy umístili přesně na tentýž pokoj, kde umřela Kačenka. To už jsem myslela, že nedám. Musel přijet manžel, sama bych to nezvládla."

Díváme se na obrázky a fotografie holčičky na stěnách „Teď by jí bylo jedenáct, zachytí maminka můj pohled. Je to hrozný, dívám se na její spolužačky, které už pomalu začínají jít do puberty. Říkám si, jaká by asi byla. Brečet nemůžu kvůli Matýskovi. Až v noci se vždycky zavřu ke Kačenčiným fotkám a panenkám a pak si teprve mohu dovolit plakat. Kvůli klukům to musím vydržet."

„Dá se to vůbec?" ptám se jako máma. „Musí. Člověk vydrží víc, než si myslí. Navíc, já nejsem nemocná, to Štěpánek trpí. Víte nejhorší je, když vám lékaři řeknou, že je konec naději, že už to přijde. Za týden, dva, měsíc… Nikdo neví. Jen čekáte. Štěpánek trpí akutní leukémií a tam je prognóza u dětí právě do pěti let poměrně dobrá, až 70 procent. Kačenka měla šanci jen asi tři procenta, ale stejně jsme věřili do poslední chvíle. Podruhé už je mnohem těžší znovu sebrat všechnu naději…"

Štěpánek zatím na gauči vedle nás usnul. Je unavený po „chemě", jak se chemoterapii naučili u Musilů říkat. Člověk si pomalu zvykne. V rohu zůstala opuštěná plastová motorka, na které nás přivítal. V duchu se mi promítl obrázek velkého, zdravého kluka, který sedí na skutečné motorce. Štěpánek musí vyhrát.

P.S.: Vysněnou tašku prvňák Matouš dostane, redakce už se na ni skládá. S opravou auta, aby se malý Štěpán nemusel trmácet každý týden do Prahy sanitkou, fakturami za hospitalizaci a drahé léky už je to horší. Pomůžete i Vy?

Pomoc pro Štěpánka

Číslo konta pro

malého Štěpánka je

107-3026150297/0100

Autor: Jana Švecová

27.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Ostatní specialisté v oblasti techniky TECHNICAL 50 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti techniky TECHNICAL PROJECT LEADER. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rychnovská 383, 463 42 Hodkovice nad Mohelkou, Požadujeme AJ, RJ aktivně na úrovni rodilého mluvčího, předchozí zkušenosti a perfektní znalost v oblasti technického rozvoje, zkušenosti s elektromechanickými systémy, znalost MS project, DFMEA, zpracování analýz, schopnost vedení týmu, prezentace společnosti klientům, perfektní organizační schopnosti, schopnost rozhodování, pečlivost a profesionalitu, zaměření na kvalitu a požadavky klientů, Zaslat životopis e-mailem, popř. se hlásit předem telefonicky. Pracoviště: Monroe czechia s.r.o., Rychnovská, č.p. 383, 463 42 Hodkovice nad Mohelkou. Informace: Tereza Vodehnalová, .

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 15 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři PROVOZNÍ ZÁMEČNÍK, ÚDRŽBÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Yarox s.r.o.-002, Husova, č.p. 58, 463 43 Český Dub. Informace: Yuriy Kuziv, +420 774 424 375.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace REFERENT ODDĚLENÍ ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ na odboru hlavního architekta Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup je možný ihned, případně dle dohody., Platová třída 9. se základním tarifem v rozpětí 17.360 Kč až 26.110 Kč (podle zápočtu let odborné praxe). Poskytnuty budou i ostatní složky platu a zaměstnanecké výhody garantované kolektivní smlouvou. , Předpoklady: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem ČR (příp. i cizím stát. občanem a má v ČR trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k práv. úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním předpisem. , Požadavky: minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou technického směru, koncepční uvažování, komunikační dovednosti pro jednání s právnickými i fyzickými osobami, schopnost spolupracovat s ostatními členy pracovního týmu složeného z koncepčních pracovníků; základní přehled v oblasti územního plánování, orientace v zákonu č. 183/2006 Sb., v platném znění; práce s PC (Microsoft Office), řidičský průkaz skupiny B. Uvítáme splnění kvalifikačních předpokladů podle § 24 zák. č. 183/2006 Sb., stavební zákon, v platném znění, práci s geografickým informačním systémem apod., praxi ve veřejné správě a znalost území ORP Liberec. , Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů je dne 4. dubna 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 120 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP sk. B, Práce možná i na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, na plný i zkrácený úvazek, Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Stavohome s.r.o., Bilejova, č.p. 661, 463 03 Stráž nad Nisou. Informace: Petr Žampa, +420 725 839 673.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Surikata.
4

FOTO: S příchodem jara se v liberecké zoologické zahradě narodila další mláďata

Zámek Svijany

Soutěž Památka roku Libereckého kraje se koná již potřetí

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. března 2018.

Jeden korálek pro Horníkovou. Svým úspěchem potěšila trenérky

Liberec - Malé liberecké moderní gymnastky absolvovaly první závod jarní sezóny na Jabloneckém korálku v Jablonci.

Obžalovaný Rumun měl zavraždit známou, škrtil i svou přítelkyni

Liberec – Starostlivý partner i surový násilník. Rozporuplnými výpověďmi svědků pokračovalo ve čtvrtek u krajského soudu v Liberci hlavní líčení v případu 32letého Rumuna Maria Ailieseie, který je obžalovaný z toho, že v srpnu 2016 brutálně zavraždil 24letou Valentinu Poshtakovou. 

Volejbalisté Ústí prohráli i doma, Liberec zažil obrovský šok

Ústí n. L., Liberec - Pro hráčky Liberce už play-off skončilo. Doma jednoznačně podlehly Brnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT