„Včera byla stopa na Jizerce úžasná." „Přepychově ráno upraveno." Podobné vzkazy nechávají lidé na profilu Jizerské magistrály na sociálních sítích.

Ale nic není zadarmo. O úpravu tratí v Jizerských horách se již od konce roku 1999 stará Jizerská, o. p. s., založená obcí Bedřichov.

„Peníze na úpravu tratí získáváme od měst a obcí, Libereckého kraje, sponzorů a dárců, ale i od samotných lyžařů, kteří si zimu bez běhání na lyžích neumí představit," vysvětlila Jana Lhotová, ředitelka Jizerské, o. p. s.

Zpoplatnění? Odloženo

V roce 2011 se přitom nahlas spekulovalo, že tratě Jizerské magistrály mohou být v budoucnu zpoplatněny. Jizerská společnost připravila i anketu, z které vzešlo, že lyžařům by zpoplatnění nevadilo.

„Tento návrh ale je dnes uložen k ledu. Jdeme dále cestou sbírky a dobrovolných příspěvků," sdělila Jana Lhotová.

Nicméně, dobrovolná forma příspěvků není zanedbatelná a peněz od lyžařů by mělo i nadále přibývat, i tak jde ale v rámci celoročních nákladů Jizerské o.p.s. jen o asi dvacet procent prostředků nutných k zabezpečení údržby magistrály.

Asi polovinu nákladů, které v závislosti na podmínkách činí 4 až 5 milionů korun, přichází od obcí v regionu a kraje. Další tok financí vede od sponzorů a velkých dárců. I tak ještě něco schází. To dorovnává Jizerská společnost z vlastní činnosti.

Kromě dárcovské SMS ve tvaru DMS MAGISTRÁLA, kterou mohou zájemci zasílat na na číslo 87777, funguje i účet 255 899 476/0300.

Na nástupních místech na magistrálu také probíhá mezi běžkaři oblíbený přímý prodej odznaků a samolepek, výtěžek jde také na úpravy magistrály.