Horská obec mezi Jabloncem a Libercem se připravuje na 53. ročník legendárního závodu Jizerská 50. Tisíce běžců na lyžích se sem sjedou 7. až 9. února. Závod mimo jiné připomíná tragickou Expedici Peru, od které příští rok uplyne 50 let.

Zájem veřejnosti je obrovský. Desetikilometrový závod je už vyprodaný a na hlavní padesátikilometrovou trať zbývají poslední stovky míst. „Pokud stále váháte, zda si vyzkoušet únorové běžkařské klání v Jizerkách, tak pozor, ať to nepropásnete. Startovní listina se plní opravdu rychle,“ přiblížil mluvčí Jizerské 50 Richard Valoušek. Organizátoři už ke konci listopadu hlásili o skoro tisícovku přihlášených víc než loni touto dobou. A to byl 52. ročník rekordním.

Tak bavila Jizerská 50 letos:

Zájemce o start na nejkratší desetikilometrové trati zaplatí 432 korun, na nejdelší padesátikilometrové to už je více než jedenáct set.

Závody Jizerská 50 byly ve své historii pětkrát zrušeny - v letech 1988, 1990, 1998, 2007 a 2014. A to kvůli nedostatku sněhu. V roce 2015 se závody kvůli oblevě konaly jen na provizorním čtyřkilometrovém okruhu.

Pojištěné startovné

Po zrušení závodu v roce 2014 se organizátoři dopracovali k razantní změně pojistili si startovné, aby ho mohli závodníkům vrátit. Zpočátku ale naráželi na překážku velmi drahého pojištění. To se změnilo, když pořadatelé v roce 2017 přistoupili ke změně termínu z počátku ledna na druhou polovinu února.

I to byl dobrý argument pro Pojišťovnu VZP, která nakonec na pojistku přistoupila. „Změna termínu pro nás nebyla rozhodující, ale pomohla k našemu většímu klidu,“ připomněl Otakar Mareš z odboru obchodu a marketingu pojišťovny. „Dokázali jsme připravit pojištění, které s minimálním navýšením startovného umožní případné plnění až do výše základního startovného,“ vysvětlil David Douša z agentury RAUL, která je marketingovým partnerem závodu.

Jizerská 50 se poprvé konala v roce 1968. Dalším důležitým bodem pro závod byl rok 1970, kdy se jej zúčastnili všichni členové Expedice Peru '70, kteří pak v květnu zahynuli pod kamennou lavinou na Huascaránu. Od té doby nese závod přídomek Memoriál Expedice Peru 70.

V posledních letech došlo také ke vzniku několika doprovodných závodů, dnes nabízí Jizerská 50 celkem sedm tratí.

Expedice Peru '70
- 23. dubna odlet z Prahy
- 18. května tragická smrt nejzkušenějšího horolezce Ivana Bortela
- 31. května ničivé zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály uvolnilo lavinu ledu a kamení, která pohřbila všech zbylých čtrnáct účastníků i s chilským průvodcem
- v důsledku zemětřesení zemřelo na 70 tisíc lidí