Dosud se tam lidé z města dostávali pouze tzv. linkovými autobusy ČSAD. Městská hromadná doprava zajížděla do horského střediska pouze ze sousedního Jablonce. Informaci potvrdila mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Martina Poršová. „Pokud nenastanou legislativní či technické problémy, měla by linka zajíždět do Bedřichova s platností od 30. srpna."

Tato změna je změnou velmi významnou nejen pro cestující, ale i pro dopravce, koordinátora veřejné dopravy i všechny objednatele veřejné dopravy, kterých se dotýká.

„Tak velké změny jízdního řádu se standardně dělají při tzv. „velké" změně jízdních řádů v půlce prosince. Je nám však jasné, že zahajovat nový systém dopravní obslužnosti s „novými" řidiči a autobusy v době, kdy na silnici mezi Českou chalupou a Maliníkem může být 20 cm sněhu a metrové sněhové mantinely, nemusí být šťastné," vysvětlil ředitel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Libereckého kraje Jiří Hruboň.

Dříve to nešlo

O prodloužení linky městské hromadné dopravy z Liberce do Bedřichova, která dnes končí na České chalupě, se mluvilo už na dubnové schůzi Dopravního výboru. Tuto skutečnost zmiňoval ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce n. N. Luboš Wejnar. „Jsou tři možné návrhy: 1. července, 30. srpna a v polovině prosince 2015, s tím, že ideální by byl termín se začátkem prázdnin," oznamoval.

Na druhou stranu zahájit provoz již od 30. června 2015 nešlo vzhledem k tomu, že tato změna vyžaduje nezbytně nutné formální i neformální kroky objednatelů veřejné dopravy. „Jsme rádi, že se dopravní obslužnost Bedřichova zlepší ještě před začátkem nového školního roku. Beru to jako dobrý kompromisní krok," řekl starosta Bedřichova Petr Holub.

Výhodou bude prodloužení linky nejen pro Liberečany, ale především pro obyvatele Bedřichova, kteří se teď snáze dostanou do Liberce za prací a do škol.