Internetové hlasování soutěže Zaostřeno na Jizerky zná svého vítěze. Nejvíce lidi oslnila fotografie Milana Pilaře s názvem Sluneční expanze. Celkem od čtenářů získala 791 hlasů. Výsledky byly až do poslední chvíle velice vyrovnané.

Snímek Sluneční expanze vznikl v říjnu loňského roku za osadou Jizerka směrem k polské straně hor. Sám autor pochází až z Oseku u Rokycan a do Jizerských hor vyrazil s členy místního fotoklubu. „Rádi fotíme, tak jsme si udělali výlet a napadlo nás, že při východu slunce by mohly na tomto místě vzniknout pěkné snímky a povedlo se," doplnil autor vítězného snímku Milan Pilař.

Hlasování finálového kola trvalo 14 dní a čtenáři poslali necelých tři tisíce hlasů. „Za celou dobu trvání soutěže postupně v osmi týdenních kolech se objevilo všech 209 snímků od 53 fotografů, které dorazily do soutěže Zaostřeno na Jizerky. Zájem lidí o krásné snímky Jizerských hor mě opravdu potěšil. Je vidět, že lidé mají o toto naše pohoří stále značný zájem," řekl Ondřej Petrovský, ředitel nadace, která soutěž každoročně pořádá.

Sluneční expanzi odborná porota zařadila k těm nejhezčím fotografiím, které vybrala. Tyto snímky Jizerských hor budou moci zájemci vidět na vernisáži a následně na putovní výstavě. Ta nabídne celkem osmatřicet fotografií Jizerských hor.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 9. října od 17 hod v Centru Babylon Liberec v Atriu Tropické zahrady. Organizátoři soutěže zde představí také kalendář Zaostřeno na Jizerky 2015, který je sestaven z nejlepších třinácti snímků tohoto ročníku fotosoutěže.

Jako poděkování obdrží všichni účastníci fotosoutěže jeden kalendář zdarma. Vernisáž zpříjemní hudební doprovod Lukáše Pelce na kontrabas a na návštěvníky čeká i malé občerstvení.

Výstava se následně přesune do prostor nákupního městečka v Babylonu, kde si ji lidé budou moci prohlédnout až do konce října. Ani poté však výstava nekončí. V listopadu bude k vidění v obchodním centru Forum Liberec a poté se bude přesouvat do vybraných obcí libereckého kraje.

Nástěnný kalendář, o který je každý rok veliký zájem, bude možné objednávat přímo prostřednictvím emailu jizerky@ecn.cz, telefonu 605 701 503 nebo osobní návštěvou v kanceláři nadace Matoušova 453/21, Liberec.

Jeho cena je 300 korun a výtěžek z jeho prodeje bude věnován zpět do Jizerských hor na výsadby původních druhů dřevin. „Naším cílem bylo nejen ukázat lidem krásy tohoto pohoří, ale zároveň mu nějak i pomoci a díky ochotným lidem se to daří," vysvětluje Petrovský.

Vernisáž výstavy

Co: Zaostřeno na Jizerky 2015 38 nejkrásnějších fotografií Jizerských hor + představení kalendáře

Kdy: čtvrtek 9. října od 17 hodin

Kde: v Centru Babylon Liberec v Atriu Tropické zahrady