Podle badatele a duchovního otce tohoto snažení Jaroslava Beneše má pomník v Dolní Světlé připomínat nejen tamní hraničáře, ale všechny československé občany, železničáře, četníky, příslušníky finanční stráže, policisty a vojáky, kteří s přesvědčením bojovali na hranicích v letech 1938/39 za demokratickou Československou republiku, za svobodu a demokracii.

„V dnešní době už není příliš žádané vzpomínat tuto pohnutou dobu a mnohé historické události se raději přechází mlčením. Slova jako vlast, čest či morálka jsou často jen důvodem k úsměvům a úšklebkům,“ soudil Beneš.

Polský hnědouhelný důl a elektrárna Turów.
FOTO: Poláci bránili těžbu uhlí v dole Turów. Jde prý "jen" o vodu v Uhelné

Jak zdůraznil, vždy tomu tak nebylo a v roce 1938 byli na hranicích lidé, kteří demokratické Československo skutečně milovali a byli pro něj ochotni k obětem nejvyšším. „Žili tenkrát mnozí, pro které platily i hodnoty jiné než jen materiální zisk, osobní prospěch a neskrývané sobectví. A právě ty chce náš pomník uctít,“ řekl Beneš.

Pomník v Dolní Světlé připomíná zároveň událost z 22. září 1938, kdy němečtí teroristé přepadli a obsadili zdejší celní úřad. Příslušníci finanční stráže a stráže obrany státu ještě ten den v noci asi po hodinové bitvě dobyli celnici zpět. Podle Beneše byl tento střet jen kapkou v moři nenávisti a násilí, které se tehdy přelévalo pohraničím. „Svoboda demokracie nejsou věcí samozřejmou. Za tyto ideály lidé dříve nasazovali své životy, věděli, že svoboda se dá lehce ztratit, ale pak se těžko získává zpět,“ prohlásil Beneš.

Rekonstrukce opěrné zdi na silnici I/35 nad vozovnou Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce u průtahu libereckým tunelem se chýlí ke konci.
Oprava opěrné zdi u průtahu libereckým tunelem finišuje. Řidiče čeká uzavírka

Letošní vzpomínková akce se koná v sobotu 21. září od 10 hodin, kdy vojáci v dobových stejnokrojích vystoupají od chaty Luž v Horní Světlé na vrchol Luže. Druhá část programu začne ve 14 hodin u pomníku hraničářů na přechodu Dolní Světlá – Waltersdorf.

Během připomínkové události dojde i ke křtu publikace, která mapuje historii finanční stráže v Lužických horách a Šluknovském výběžku v celé době její existence, tedy v letech 1843 až 1949.