VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grafika: Liberecko se stává rájem golfistů

Liberecko - V minulosti na golf lidé nahlíželi pouze jako na zábavu pro „horních deset tisíc". Dnes je mnohem přístupnější široké veřejnosti.

26.7.2012
SDÍLEJ:

Golf. Foto: Deník

Důkazem může být i skutečnost, že jen na Liberecku fungují čtyři hřiště a další jsou rozeseta v širším okolí. Než podlehnete předsudkům, zkuste si proto vytvořit vlastní názor.„Golf je bohatými kluby prezentován jako zábava, která není pro všechny. Kvůli tomu panuje ve společnosti názor, že to je sport pro bohaté. Lidé jsou pak mile překvapeni, když přijdou k nám a přesvědčí se, že to není zas tak hrozné," říká ohledně golfových předsudků Jan Šefčík, prezident Golf Clubu Grabštejn.

V okolí Liberce jsou hřiště v Rozstání, v Machníně, na Fojtce a pod zámkem Grabštejnem. Každé je něčím specifické a žádná dvě nejsou stejná. Liší se počtem jamek. Existují hřiště devítijamková a osmnáctijamková. Jednu hru tvoří osmnáct jamek. Devítijamková hřiště se chodí zpravidla dvakrát. Dalším rozdílem, který odlišuje hřiště od sebe, je jejich obtížnost.

Na většině hřišť mohou hrát pouze členové místního klubu nebo hráči registrováni Českou golfovou federací (ČGF), kteří vlastní tzv. zelenou kartu. To je osvědčení, které dokládá znalost pravidel, golfové etikety a herní dovednosti. Na Grabštejně si ale může zahrát kdokoliv.

„Jsme jediné veřejné hřiště v regionu. K dispozici máme devítijamkové normované hřiště a malou devítijamkovou akademii, která je vhodná pro začátečníky," říká Jan Šefčík.

Jak začít

Začít můžete kdykoliv. Nejlepší je nechat si poradit od zkušeného trenéra. Ten vás během první lekce uvede do světa golfu, seznámí vás se základy hry a vysvětlí, jak se chovat na hřišti. Vše vám usnadní a zároveň se budete moci vyvarovat chyb, kterých byste se později velmi těžko zbavovali.

„Každý začátečník si myslí, že má hrát na opačnou stranu, než na jakou mu doporučím. Velká část z nich chytne hůl tak, jak jsou zvyklí držet hokejku," říká golfový trenér Jakub Daňko, jehož rukama prošlo letos už okolo třiceti začátečníků. Základem samotné hry je švih holí, který je pro řádný požitek nutné zvládnout.

„Golfový švih je velmi složitý pohyb, při kterém dochází k zapojení mnoha částí těla a svalů. Ne každý ovládá svou motoriku úplně dokonale. Zvládnutí pak závisí individuálně na každém zvlášť," říká ohledně problematiky švihu Daňko. „Golf na dobré úrovni může ale hrát každý, kdo má odhodlání věnovat se tréninku," dodává.

Podle slov Jana Šefčíka je golf sport, který není fyzicky náročný. Je určen pro hráče od čtyř let až prakticky do smrti.

„Našemu nejmladšímu členovi je pět let, nejstaršímu asi sedmdesát sedm," říká Šefčík a dál doplňuje: „V případě jiného handicapu než toho golfového, je možné po hřišti jezdit autíčkem," dodává.

Říkáte si, že by golf možná stál za vyzkoušení, ale nechcete si hned platit členství v nějakém klubu? Česká golfová federace projektem „Hraj golf, změň život" usnadňuje přístup ke hře. Necelé tři stovky stojí startovní golfový balíček určený úplným nováčkům. V ceně jsou tři padesátiminutové lekce s trenérem, zapůjčení holí a samotný vstup do golfového areálu. K lekcím je neomezený počet míčků určených k pilování švihu na cvičném odpališti. V rámci tohoto programu si golf můžete vyzkoušet na Grabštejně nebo na Machníně. Více informací najdete na www.hrajgolfzmenzivot.cz.

Kolik to stojí

V případě, že vás golf zaujme a rozhodnete se mu aktivně věnovat, počítejte s nutnými výdaji.

Kolik stojí výbara golfisty.

„Za nové hole zaplatíte šest až sedm tisíc. Tolik stojí například nové jízdní kolo," říká Šefčík ohledně prvotních výdajů. Nemusíte si ale hned kupovat nové vybavení. Vše si můžete vypůjčit.

„U nás zapůjčení kompletního setu stojí 150 Kč na den. Samotná hra potom 350 Kč ve všední dny, 500 Kč o víkendech. Cena je tak srovnatelná s tím, co zaplatíte, když vyrazíte například na bowling," dodává.

Cena setu holí samozřejmě záleží na kvalitě. Jako úplný nováček, ale stejně nedoceníte výhody drahých karbonových shaftů (násada hole pozn. red.). Hole vám při šetrném zacházení vydrží dlouho, i několik let.

To je vítaný rozdíl oproti jiným sportům. Například při fotbale kupujete každou sezonu nové kopačky. Golfové vybavení pořídíte buď ve specializovaných kamenných prodejnách, nebo na internetu. Případně přímo v klubech na golfových hřištích, kde mohou být ceny příznivější.

Kromě samotného vybavení zaplatíte ještě poplatek za členství v klubu v případě, že budete chtít chodit pravidelně hrát na hřiště.

Členské poplatky jsou různé a v každém klubu jsou jinak nastavené. Řádově se pohybují od pár tisíc až do několika desítek tisíc korun. Pro členy klubu bývá zvykem, že v ceně příspěvku je i tzv. roční fee, což vám dává neomezený přístup na klubové hřiště.

Pokud v sobě objevíte golfový talent a budete mít chuť porovnávat se s ostatními v rámci turnajů pod záštitou České golfové federace, nutná je výše zmiňovaná zelená karta. Získáte ji složením zkoušky z pravidel golfu a vlastní hry na hřišti.

Podstoupit ji můžete u trenérů, které každý klub zaměstnává. Cena se pohybuje od 1500 do 2000 Kč. Vlastnictví této karty vám umožní hrát na libovolném golfovém hřišti v České republice, ale i po celém světě.

                                                                                                                                                                                 Lukáš Pelcman

Autor: Redakce

26.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu PLASTIKÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se předem telefonicky nebo osobně na adrese Hodkovická 203, Liberec 25 od 10.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Ayram-spol s.r.o.-003 (novoplast liberec s.r.o.), Lučanská, č.p. 53, 460 15 Liberec 15. Informace: Olena Perehanya, +420 774 997 638.

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 30 000 Kč

Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři POTRUBÁŘ-PŘÍPRAVÁŘ-ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: montáže v zahraničí, hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 27 000 Kč

Psychologové PSYCHOLOG oddělení výkonu vazby a trestu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zákonné a další předpoklady a požadavky:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském akreditovaném studijním programu v oboru psychologie (jednooborová psychologie po celou dobu studia), - trestní bezúhonnost, - zdravotní způsobilost pro výkon práce, - organizační a komunikační schopnosti, - znalost práce na PC (WORD, EXCEL, INTERNET)., Místo působiště: Vazební věznice Liberec, Předpokládaný termín nástupu: 1. 7. 2018, Nabízíme:, - platová třída 12 (od 27.000,-Kč), - jednosměnný provoz, - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na stravné (zajištěno ve vazební věznici), kulturní a sportovní vyžití, apod., Náležitosti:, - písemnou přihlášku k výběru, - strukturovaný, profesní životopis, - fotokopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů a to prostřednictvím prohlášení ve znění: "Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběru na místo psychologa.", Termín doručení písemné přihlášky: 30. 4. 2018., Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, p.ú. 1, př. 400, 460 62 Liberec. Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběru skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " Výběr - PSYCH".. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - vazební věznice liberec, Pelhřimovská, č.p. 347, 460 01 Liberec 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 482 426 270.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 50 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví ŠÉFMONTÉR-PŘEKLADATEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní vaší práce bude komunikace s německým partnerem a překládání jeho požadavků skupině českých montérů-svářečů, potrubářů., Nejlépe vyučení v černém řemesle., Požadavky: komunikativní znalost němčiny., Požadujeme ochotu jezdit po montážích, které trvají od čtrnácti dnů do jednoho měsíce., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Liberecké gymnastky. Zleva: Benešová, Popeláková, Horníková, Musilová a Tomešová.

Jeden korálek pro Horníkovou. Svým úspěchem potěšila trenérky

Volejbalisté Ústí prohráli i doma, Liberec zažil obrovský šok

Ústí n. L., Liberec - Pro hráčky Liberce už play-off skončilo. Doma jednoznačně podlehly Brnu.

Liberec otočil čtvrtfinálovou sérii s Hradcem, jedna výhra ho dělí od postupu

Hradec Králové /FOTO/ – Bílí Tygři mají ambiciózní Mountfield na lopatě. „Máme o jednu výhru víc, ale tím to nekončí,“ ví gólman Roman Will.

Města zhasnou, podpoří Hodinu Země. Ke kampani se může přidat každý

Liberecký kraj – Eiffelova věž, Koloseum, ale i dominanty České Lípy nebo Nového Boru v sobotu na 60 minut potemní. Připojí se tak k celosvětovému happeningu Hodina Země, který letos už podvanácté propojí obce, firmy i jednotlivce, jimž není lhostejná budoucnost naší planety. V Libereckém kraji kampaň podpoří také Svor a Železný Brod, ale i řada jednotlivců.

Jak jsme žili v Československu: Sbor dobrovolných hasičů z Raspenavy

Liberecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. března.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT